Legalne zakłady bukmacherskie w polsce

Legalne zakłady bukmacherskie w polsce
29 Sty 2019
0
19
Zyskaj bonus marzeń dzięki Fortunie i GramGrubo.pl!

Zakłady bukmacherskie – Czyli rodzaj zakładów losowych, które polegają na przewidzeniu wyniku spotkania sportowego. Gracz swoje typy stawia u bukmachera. Legalne zakłady bukmacherskie mogą mieć statut

 • wygranych,
 • wygranych w połowie,
 • przegranych,
 • przegranych w połowie,
 • zwróconych.

Wszystko zależy od wyniku spotkania. Z kolei wysokość wygranej uzależniona jest od kursu jaki ustalił bukmacher na dany wynik w momencie zawierania zakładu.

 

Kim jest bukmacher?

 

Jest to osoba lub firma, która zajmuje się przyjmowaniem zakładów w formie pieniędzy przed odbywającymi się spotkaniami sportowymi (piłka nożna, siatkówka, koszykówka, hokej, tenis ziemny i stołowy, skoki narciarskie, wyścigi konne, samochodowe i inne), jak również w ich trakcie.

Trochę historii

 

Zakłady bukmacherskie są stare jak świat. Ich historia sięga jeszcze czasów starożytnych. Pierwsze typowania polegały na obstawianiu walk gladiatorów. Jednak na popularności zyskały dopiero w XIX wieku. Na całym świecie, pierwsze profesjonalne firmy bukmacherskie zaczęły powstawać na początku XX wieku, a dokładniej w latach dwudziestych i trzydziestych. Pierwszy punkt bukmacherski powstał w Londynie w 1922 roku. Największa popularność zakładów bukmacherskich przypadła na lata rozwoju Internetu. Pierwszy zakład w sieci został przyjęty w 1972 roku w Kanadzie. Od tej pory najlepsze zakłady bukmacherskie odnotowały spory sukces.

W Polsce pierwsze zakłady bukmacherskie zostały obstawione, prawdopodobnie już w XV wieku kiedy to zaczęto grać w karty i w szachy, jak również rzucać kośćmi. Obecnie w Polsce od 1992 roku działa kilku legalnych bukmacherów, tzn. takich, którzy uzyskali licencję na świadczenie działalności wydaną przez Ministerstwo Finansów. Najbardziej popularne to: Totolotek, STS, czy Fortuna. Chętni mogą obstawiać zarówno w punktach stacjonarnych, jak i w Internecie. Wybór należy do gracza, który wybiera dla siebie najbardziej dogodną formę.

Legalne zakłady bukmacherskie, a ustawa hazardowa

W Polsce zakłady bukmacherskie są legalne, a to dzięki ustawie hazardowej, która weszła w życie 19.11.2009 r. W dniu 28 grudnia 2016 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację do powyższej ustawy (weszła w życie 1 lipca 2017 r.). Na jej mocy wszystkie strony internetowe nielegalnie działających bukmacherów zostały zablokowane.

Legalny bukmacher – jakie musi spełnić warunki?

W Polsce nie każdy może legalnie zajmować się prowadzeniem zakładów bukmacherskich. Taka działalność wymaga posiadania zezwolenia wydanego przez Ministra Finansów. Każdy bukmacher, który świadczy usługi na terenie Polski musi pobierać i odprowadzać do Urzędu Skarbowego 12% podatku od każdego zawartego zakładu. Dodatkowo od wygranej ponad kwotę 2.200 zł. musi opłacić 10% podatku od wygranej. Do jego obowiązków należy też weryfikacja kont użytkowników (sprawdzanie pełnoletności użytkownika). Dodatkowo Urząd Skarbowy musi mieć możliwość wglądu do konta użytkownika, celem kontroli dochodu uzyskanego przez gracza. Zadaniem bukmachera jest również zapewnienie wysokiej jakości usługi, aby móc chronić graczy przed uzależnieniem od hazardu.

Rodzaje zakładów

Gracze obstawiający zakłady bukmacherskie wybierają spomiędzy kilku rodzajów typów rozgrywających się wydarzeń sportowych. W podstawowej wersji mogą obstawiać:

 • zwycięstwo jednej z drużyn,
 • remis,
 • zwycięstwo poszczególnych zawodników.

W zależności od dyscypliny sportu istnieją również i inne możliwości. Mogą więc np. wytypować:

 • dokładnie wynik całego meczu,
 • wynik po połowie meczu,
 • liczbę zdobytych bramek.

Interesującą opcją są tzw. handicapy, czyli typowanie zwycięzcy na podstawie założenia, że jedna z drużyn, bądź któryś z zawodników otrzyma określoną dodatkową liczbę punktów. Przeważnie chodzi o słabszą drużynę, czy słabszego zawodnika. Na uwagę zasługują także zakłady akumulacyjne.

Zakłady typu „Single”, czyli pojedyncze

Zostały uznane za najbardziej bezpieczne do obstawiania. Dlaczego?, ponieważ w ich przypadku szanse na zwycięstwo wahają się w granicach od 33% do 50%. Pod uwagę brana jest ilość możliwych rozstrzygnięć podczas spotkania. W sytuacji kiedy bukmacher wystawi kursy na trzy możliwe wyniki (przykład 1×2), szanse rosną do 33,3%, a na przykład w razie typów under/over +1,5/-1,5, prawdopodobieństwo wygrania wynosi 50/50.

Zakłady skierowane są w stronę graczy bardziej zamożnych dysponujących większą gotówką. Są bardziej popularne wśród obstawiających w Internecie, głównie ze względu na 12% podatek.

Zakłady Double&Treble

Zakłady Double zawierane są na dwie selekcje w dwóch różnych wydarzeniach. Zakład wygrywa kiedy obie selekcje są trafione. W tym przypadku szansa trafienia jest znacznie mniejsza w porównaniu z zakładem singlowym.

Z kolei Treble to zakład z trzema selekcjami w trzech różnych wydarzeniach. Wygraną gwarantuje, trafienie wszystkich zdarzeń.

Zakłady blokowe i systemowe

 

Zakład blokowy podobnie jak i systemowy wymaga posiadania podstaw matematyki i wiedzy bukmacherskiej. Chodzi o umiejętność odpowiedniego rozpisania kuponu. W obu rodzajach zakładów możliwe jest budowanie kuponów z kilku meczy. Wygrana z zakładu blokowego jest wyższa w porównaniu z zakładem systemowym. Wynika to z budowy zakładów.

Zakład systemowy, inaczej „rozpis” daje możliwość wyboru kilku typów i tworzenia ich kombinacji. W przypadku trafienia wszystkich typów, gracz wygrywa wszystkie kombinacje i otrzymuje całą pulę. Wygrana możliwa jest także przy popełnionych błędach, ale wtedy wygrywają jedynie te kombinacje, które są bezbłędne.

Zakłady” live” (livebettingiem), czyli na „żywo”

Obecnie najbardziej popularna opcja wśród graczy, ponieważ umożliwia śledzenie wyniku na żywo. Zakłady stawiane są podczas trwania spotkania. Istnieje możliwość łączenia ich z zakładami niedostępnymi na żywo. Są przeznaczone przede wszystkim dla bardziej doświadczonych graczy posiadających bardzo wysokie umiejętności i potrafiących szybko podejmować decyzje.

Zakłady bukmacherskie, ranking legalnie działających bukmacherów

Gdzie można sprawdzić, czy dany bukmacher działa legalnie? Najlepszym źródłem informacji jest strona internetowa Ministerstwa Finansów. W 2018 roku na liście znalazło się 8 legalnie działających bukmacherów.

 1. Fortuna (www.efortuna.pl),
 2. E-toto (www.etoto.pl),
 3. ForbET (www.iforbet.pl),
 4. Milenium (www. milenium.pl),
 5. Totolotek S.A. (www.totolotek.pl),
 6. TotalBet,
 7. Star –Typ Sport (www.sts.pl),
 8. LV Bet (www.lvbet.pl).

Każdy gracz powinien mieć świadomość tego, że wolno mu stawiać tylko legalne zakłady bukmacherskie. W Polsce gra u nielegalnego bukmachera grozi karą za przestępstwo skarbowe (art. 107 par. 2-3 Kodeksu Karnego Skarbowego). Niedozwolone jest też granie u zagranicznego bukmachera, który prowadzi działalność na terytorium Polski. Głównie chodzi o możliwość odprowadzenia podatku, co w przypadku zagranicznych firm nie jest możliwe. Powyżej wskazany artykuł KKS mówi o tym, że „kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych”. Kara jest dość dotkliwa, ponieważ może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Jej wysokość zależy od wykazanych dochodów.

Gra w zakładach bukmacherskich

Legalne zakłady bukmacherskie są najlepszą opcją obstawiania, dlatego też gracze stawiający zakłady w Internecie powinni korzystać jedynie ze stron legalnych bukmacherów. W ten sposób unikną przykrych konsekwencji i nie złamią prawa. Jeżeli ktoś bardzo chce korzystać z usług zagranicznych bukmacherów, to może to zrobić, ale pod warunkiem, że będzie grał poza granicami Polski, chociaż takie rozwiązanie wydaje się być bardzo nierealne i dość trudne.

Wszystkie firmy bukmacherskie działające na terenie Polski (stacjonarne i internetowe) są zobligowane przepisami prawa, aby przyjmować zakłady tylko od pełnoletnich graczy.

Jak grać w zakłady bukmacherskie? Granie za pośrednictwem punktu stacjonarnego jest bardzo proste. Udajemy się do placówki, obstawiamy zakład, płacimy i czekamy na wynik rozgrywki.

Zakłady internetowe online są bardziej skomplikowane i wymagają większego zaangażowania. Obstawiacz zanim zacznie grać musi najpierw:

 1. zarejestrować się w serwisie (podaje swoje dane osobowe i tworzy konto),
 2. dokonać przelewu środków finansowych na założone konto (dzięki temu będzie mógł stawiać zakłady).

Najlepsi bukmacherzy w Polsce

Każdy gracz na początku swojej przygody z obstawianiem zakładów bukmacherskich zastanawia się z usług, którego bukmachera ma skorzystać. Nie jest to wcale łatwy wybór, zwłaszcza na początku drogi gdy jeszcze brakuje doświadczenia. Na co więc zwrócić uwagę? Działalność bukmachera powinna być dostosowana do danego typu gracza, a tych dzielimy na: początkujących, doświadczonych i zaawansowanych. Bukmacher, który wydaje się być najlepszy dla zawodowca nie będzie najlepszym wyborem dla początkującego gracza, który z reguły nie dysponuje dużym kapitałem. Takie osoby przede wszystkim powinny wybierać legalne zakłady bukmacherskie spośród firm oferujących bonus powitalny, który na starcie powiększy jego kapitał. Co prawda, obecnie prawie każda firma daje taki bonus, jednak nie każda pozwala zwiększyć kapitał depozytowy. Znanych jest kilka rodzajów bonusów powitalnych:

 1. bonus od depozytu,
 2. freebet,
 3. cashback.

Inne czynniki, które mają wpływ na wybór bukmachera

 1. bukmacherzy mający polską stronę w Internecie,
 2. możliwość kontaktu z supportem w języku polskim,
 3. transmisje wideo ze spotkań.
Zakłady bukmacherskie, gdzie najlepiej stawiać stacjonarnie? Najlepsi dbają o to, aby sieć ich kolektur była bardzo rozbudowana. Chodzi o to żeby jak największa liczba graczy mogła wziąć udział w grze. Można się spodziewać, że bukmacher, który jest właścicielem dużej sieci punktów będzie cały czas dbał o komfort świadczonych przez siebie usług.
W trosce o wygodę klientów, stacjonarne legalne zakłady bukmacherskie zaczęły udostępniać graczom możliwość zawierania zakładów za pośrednictwem Internetu. Cieszą się one dużą popularnością, pomimo faktu, że wygrane z zakładów internetowych są niższe w porównaniu z wygranymi z punktów stacjonarnych. Różnica bierze się stąd, że wygrane pomniejszone są o wysokość 12% podatku z zysku, który firmy muszą płacić od każdego zawartego zakładu.
Komentarze
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.