Wyścigi konne – zakłady. Sprawdź zasady gonitw
Wyścigi konne to dyscyplina posiadająca tradycję sięgającą starożytności. Parali się nimi już w Starożytnym Rzymie, choć pierwsze prawdziwe wyścigi konne w Europie datowane są na XVIII wiek naszej ery. Specyfika dyscypliny powoduje, że nie jest ona traktowana jako tradycyjna dyscyplina sportowa i choć intuicja każe nam postrzegać ją jako konkurencję przynależącą do jeździectwa, to jednak takie przyporządkowanie jest błędem. W związku z tym w wyścigach konnych nie są organizowane oficjalne zawody międzynarodowe rangi mistrzowskiej, a związki sportowe nie sprawują pieczy nad dyscypliną. Ważny element całej rozrywki związanej z wyścigami konnymi stanowią zakłady bukmacherskie organizowane przed gonitwami, kojarzące się już nierozerwalnie z wyścigami konnymi. W tekście znajdziesz informacje o zasadach wyścigów konnych, rodzajach gonitw i o tym jak je obstawiać.
Zasady wyścigów konnych
Wyścigi konne odbywają się na specjalnie przygotowanych torach dedykowanych tej dyscyplinie. Tory do wyścigów konnych to hipodromy. Najpopularniejszy polski tor znajduje się na warszawskim Służewcu, a pierwsza gonitwa odbyła się tam 3 czerwca 1939 roku. W wyścigach konnych biorą udział minimum dwa konie dosiadane przez jeźdźca nazywanego dżokejem. Co ciekawe, wszyscy dżokeje są ważeni razem z siodłem i jeśli ważą zbyt mało, to do siodeł dodaje się specjalne ciężarki, co ma spowodować, że wyścigi będą przebiegały w sprawiedliwych warunkach. W Polsce w wyścigach konnych biorą udział głównie konie pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, a także kłusaki francuskie.
Gonitwa zaczyna się w specjalnych boksach startowych posiadających bramki otwierające się w momencie startu. Zasady są proste – gonitwę wygrywa koń, który jako pierwszy minie linię mety. Decydujący jest łeb konia. Oczywiście warunkiem koniecznym jest, że na grzbiecie musi znajdować się dżokej.
Rodzaje gonitw konnych
Istnieje co najmniej kilka rodzajów wyścigów konnych. Podstawową różnicą jest dystans na którym odbywają się gonitwy. Zazwyczaj jest to nie mniej niż 800 metrów. Zróżnicowane są również ze względu na nawierzchnię, rasę koni biorących udział w gonitwie czy sposób poruszania się konia (galop i kłus). Poza wyścigami płaskimi organizowane są również wyścigi z przeszkodami oraz tak zwane boxed racing (gonitwy krótkie, sprinterskie).
Gdzie obstawiać wyścigi konne?
Zakłady bukmacherskie to nie tylko piłka nożna. Można też obstawiać tenis, koszykówkę, siatkówkę, sporty walki czy skoki narciarskie. Nie inaczej jest z wyścigami konnymi, które, jak wspomnieliśmy we wstępie, bardzo mocno kojarzą się z zakładami bukmacherskimi. Można wręcz powiedzieć, że zakłady są solą wyścigów konnych. Hipodrom, wyścigi konne, zakłady bukmacherskie, to naturalny ciąg logiczny dla wielu fanów tej dyscypliny.
Zakłady na wyścigi konne można rozpatrywać dwojako. Większość bukmacherów oferuje zakłady wirtualne, w których można typować zwycięzców symulacji komputerowych. Natomiast jeśli chodzi o klasyczne wyścigi konne, rozgrywane w realnych warunkach, tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Najszerszą ofertę zakładów na wyścigi konne posiada w swojej ofercie bukmacher Traf, który specjalizuje się właśnie w tej dyscyplinie. Jest to część grupy kapitałowej Totalizatora Sportowego i od 2010 roku przyjmuje zakłady na wyścigi konne. Traf to jedyny bukmacher, w którego ofercie znajdują się wyścigi organizowane na trzech polskich torach – Służewiec, Partynice i sopocki hipodrom. Zakłady można zawierać w punktach naziemnych zlokalizowanych na terenie całego kraju, a także na miejscu rozgrywania zawodów. Poza polskimi wyścigami dostępne są również zakłady na wyścigi organizowane poza granicami naszego kraju.
Zakłady na wyścigi konne znajdziemy również w ofercie bukmachera Fortuna, a także STS. Wspomniani wyżej posiadają jednak wyłącznie zakłady na gonitwy zagraniczne. Monopolistą na naszym rynku jest wszak Traf. Aby dowiedzieć się, u którego bukmachera najbardziej opłaca się zawierać zakłady warto posiłkować się rankingami bukmacherów.
Rodzaje zakładów na wyścigi konne
Zakłady na wyścigi konne dzielą się przede wszystkim na jednogonitwowe i wielogonitwowe. Jednogonitwowe z kolei dzielą się na:
- zwyczajny – to najprostsza wersja zakładu. Typujemy tutaj zwycięzcę gonitwy.
- porządek – zakład, w którym typujemy konie zajmujące pierwsze i drugie miejsce. W dowolnej kolejności.
- dwójka – w tym zakładzie również typujemy konie, które zajmą dwa pierwsze miejsce, jednak tutaj, w przeciwieństwie do zakładu “porządek”, musimy wskazać konkretną kolejność.
- trójka – zakład, w którym typujemy trzy czołowe miejsca we wskazanej kolejności.
- czwórka – analogicznie, typujemy cztery czołowe miejsca w konkretnej kolejności.
Zakłady wielogonitwowe
- dubla – zakład, w którym typujemy zwycięzców dwóch gonitw. Możemy również typować między innymi konie wyścigi kończące na pierwszym i drugim miejscu w dwóch gonitwach, etc.
- tripla – zakład, w którym typujemy zwycięzców trzech gonitw. Możemy też typować konie, które zajmą pierwsze, drugie, itd., miejsce w trzech gonitwach.
- kwinta – jak wyżej, ale zakład dotyczy pięciu gonitw.
- septyna – analogicznie, przy czym pod uwagę bierzemy już aż 7 biegów.
Tak jak w przypadku innych dyscyplin, tak i przy typowaniu wyścigów konnych możemy posiłkować się systemami bukmacherskimi. Do najpopularniejszych należą BOX i Ściana.
- BOX – polega na obstawieniu wszystkich możliwych kombinacji spośród wybranych koni.
- Ściana – pozwala obstawić wszystkie konie w gonitwie na jedno miejsce
Jak obstawiać wyścigi konne?
Najlepszą opcją jest wybranie się na miejsce rozgrywania zawodów, aby od podszewki móc poznać specyfikę wyścigów konnych i poczuć na własnej skórze atmosferę z nimi związaną. Jeśli nie mamy możliwości stawienia się na wyścigach, wtedy możemy udać się do punktów bukmacherskich, u buków, którzy oferują zakłady na wyścigi konne lub poszukać takich, którzy mają w swojej ofercie zakłady online.
Aby zminimalizować ryzyko przegranej, należy jak w przypadku każdej innej dyscypliny, zapoznać się z jej specyfiką. Zanim udamy się na tor, warto spróbować obstawiania zakładów wirtualnych, które oferuje już większość bukmacherów. Nie należy obstawiać “na chaos”, ale najpierw dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne rodzaje zakładów, a tych jest naprawdę wiele. , a tych jest naprawdę wiele.
Jak obstawiać wyścigi konne na Służewcu?
Jeśli chcesz obstawiać wyścigi konne na Służewcu jedyną możliwością jest skorzystanie z oferty legalnego bukmachera Traf, który jako jedyny posiada licencję na organizowanie zakładów na organizowane w Polsce wyścigi konne. Zakłady można zawierać w punktach stacjonarnych rozlokowanych w całej Polsce lub na miejscu rozgrywania zawodów.