Zakłady bukmacherskie
Zakłady bukmacherskie to specyficzna branża, która rządzi się poniekąd swoimi prawami. Poniekąd, bowiem część działalności jest ściśle związana z przepisami prawnymi, które stosunkowo niedawno uległy zaostrzeniu. Nowelizacja ustawy przyniosła ze sobą blaski oraz cienie – rynek co prawda mocno się skurczył, ale tym samym zmniejszyło się także ryzyko trefnych operacji, które wielokroć były zwykłymi oszustwami. Inaczej jest jednak w markach bukmacherskich, które działają legalnie. Jakie prawa ich dotyczą? Dlaczego warto korzystać z zaufanych źródeł i wreszcie – jakimi kryteriami należy się kierować podejmując ryzyko?
Lista legalnych bukmacherów
Poniżej prezentujemy listę legalnych polskich bukmacherów:
Czym jest bukmacherka?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na powyższe pytanie warto odpowiedzieć sobie na fundamentalne – czym tak naprawdę jest zakład bukmacherski? Jest to rodzaj zakładu losowego, którego celem jest trafne wytypowanie wyniku – najczęściej sportowego. Z kim się zakładamy? Najczęściej jest to firma bukmacherska, choć może być to także jedna osoba zwana w zgodzie z nazewnictwem bukmacherem. Co do samego obstawiania, to istnieje kilka alternatyw wygranej. Oto one:
– wygrana całkowita
– wygrana w połowie
– przegrana całkowita
– przegrana w połowie
– zwrot
Wysokość wspomnianej wygranej oblicza się na podstawie kursu, który ustalany jest indywidualnie przez poszczególne marki. Jak sugerują statystyki, to właśnie wysokość kursu stanowi kryterium najczęściej brane pod uwagę przez typujących. Czy różnice te są diametralne? Zazwyczaj opiewają w kilkanaście, może kilkadziesiąt jednostek i choć na pozór są to różnice niewielkie, to w praktycznym rozliczeniu połączenia kilku zakładów ostateczna wysokość wygranej może się od siebie różnić w sposób znaczny. Początkowo, za sprawą zaostrzenia ustawy, która bezpowrotnie zablokowała zagraniczne marki bukmacherskie, legalnych operatorów było zaledwie kilku. Ostatnie lata to jednak powstanie wielu kolejnych firm świadczących tego typu usługi. Obecnie na rynku jest ich kilkanaście.
Zbrodnicza nowelizacja, czy skuteczne ustawodawstwo?
Z tzw. ustawą hazardową po raz pierwszy zetknęliśmy się w roku 2009. Była ona swoistą odpowiedzią na korupcję działającą w świecie polityki. Ustawa w swym pierwotnym kształcie posiadała sporą ilość luk, dlatego ważna była jej nowelizacja. Ta nastąpiła 28 grudnia 2016 – wtedy to podpisał ją Pan Prezydent Andrzej Duda. Jej wejście w życie odnotowano natomiast w dniu 1 kwietnia roku 2017. Momentem przełomowym był mimo wszystko dzień 1 lipca tego samego roku, bowiem na mocy nowelizacji zablokowane zostały wszystkie nielegalne marki bukmacherskie. Obowiązek blokady spoczął przede wszystkim na dostawcach Internetu. Z treści ustawy wynika jeszcze jedna zależność.
Jest nią licencja dla firm wydawana przez Ministerstwo Finansów. Jej koszt wynosi aż 480 tys. złotych, a dana firma jest zobowiązana do płacenia podatku obrotowego w wysokości 12% co nie sprzyja powstawaniu zupełnie nowych firm bukmacherskich, a co za tym idzie – konkurencja jest zmniejszona. Wiele osób uważa, że ustawa jest zbrodnicza, bowiem ogranicza wolność i skutkuje niezdrowym kapitalizmem, jednak w praktyce gros młodych osób obstawia zakłady w sieci, gdzie wybór jest nader szeroki. Dzieje się tak za sprawą zagranicznych firm bukmacherskich, których witryny dostępne są w wielu językach – także języku polskim. Płatne typy bukmacherskie wciąż pozostają bardzo popularne i to właśnie dzięki możliwościom jakie daje Internet. Popularność poszczególnych marek z kolei zależy nie tylko od wysokości kursu, ale także od regulaminów wewnętrznych, które również mogą być obostrzone.
Regulaminy wewnętrzne firm bukmacherskich
Każda z firm posiada swój regulamin – dokument na kształt statutu, który określa prawa oraz obowiązki zarówno klienta, jak i samej marki zakładów bukmacherskich. Istnieje wiele punktów wspólnych, czego przyczyną jest właśnie ustawa i inne przepisy prawa, jednak spotkać można także pewne różnice, które wynikają z działań głównie marketingowych. Do punktów wspólnych z pewnością można zaliczyć następujące artykuły regulaminu:
– obstawiać zakłady bukmacherskie mogą wyłącznie osoby dorosłe, czyli takie, które ukończyły 18 lat,
– osoby z odgórnym zakazem obstawiania nie mają możliwości skorzystania z oferty bukmacherskiej,
– firmy bukmacherskie nie odpowiadają za defekty losowe, na które nie mają wpływu,
– firmy bukmacherskie nie mają prawa udostępniać danych osobowych klientów,
– firmy bukmacherskie mają zakaz informowania o ewentualnych wygranych,
– firmy bukmacherskie objęte są zakazem informowania o ewentualnych przegranych.
Różnice występujące w regulaminach poszczególnych marek wynikają przede wszystkim z rodzaju ich działalności. Większość z nich określa się mianem firm bukmacherskich, gdzie można obstawiać wyłącznie zakłady bukmacherskie, ale nie brakuje także tych, które łączą w sobie zakłady bukmacherskie z totalizatorem.
Czym jest wspomniany totalizator? Jest to potoczna nazwa polskiego przedsiębiorstwa – pełna i oficjalna nazwa to Totalizator Sportowy. Głównymi obszarami działań owego tworu są gry liczbowe, loterie pieniężne i zakłady wzajemne. W przypadku totalizatora również mamy do czynienia ze specjalną ustawą, w której naczelnym punktem jest monopolizacja – totalizator jest jedynym w naszym kraju przedsiębiorstwem w dziedzinie gier liczbowych i loterii pieniężnych.
Zakłady bukmacherskie – Internet czy punkt stacjonarny?
W momencie wyboru formy obstawiania zakładu stajemy przed dylematem – Internet, czy punkt stacjonarny? Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze punkty stacjonarne przeżywały istne oblężenie. Świat się zmienia, nowoczesne technologie wychodzą naprzeciw potrzebom cywilizacyjnym, a doskonałym tego przykładem jest Internet. Witryny i aplikacje zarządzane przez marki bukmacherskie w sieci są w pełni profesjonalne. Płatne typy zyskują coraz większą popularność zwłaszcza pośród młodzieży.
Warto jednak pamiętać, iż niezależnie od wyboru – każda opcja niesie ze sobą plusy i minusy. Jeśli chodzi o wspomniane punkty stacjonarne to niewątpliwą wadą jest fakt, iż tracimy sporo czasu udając się do owego miejsca, a co za tym idzie – pieniędzy. Do ich walorów natomiast zaliczyć należy brak ryzyka, jakie wiąże się z obstawianiem. Udając się do punktu stacjonarnego danej marki bukmacherskiej mamy pewność, iż jest ona w pełni legalna, a ewentualna wygrana z pewnością zostanie wypłacona. Jeśli chodzi o Internet problem ten jest nieco bardziej złożony.
O ile potencjalne wygrane mogą być wyższe z racji bardziej atrakcyjnych kursów, o tyle w Internecie wciąż figuruje wiele firm zagranicznych, które trudno jakkolwiek zdefiniować prawnie. Warto zatem korzystać wyłącznie z tych zaufanych i legalnych – takich witryn w sieci również nie brakuje. Niewątpliwą zaletą Internetu jest także dodatkowa gratyfikacja. Firmy bukmacherskie prześcigają się w rabatach, promocjach i rozmaitych bonusach powitalnych, których celem jest zachęcenie do rejestracji na portalu. Tego typu bonusy są stworzone w bardzo prosty i klarowny sposób, dzięki czemu poradzi sobie z nimi praktycznie każdy.
Badania statystyczne ukazują, iż z sieci korzysta przede wszystkim młodzież oraz osoby w średnim wieku. Punkty stacjonarne z kolei są oblegane przez osoby, które ukończyły 60 lat. Tendencja wykazuje, iż w tej potyczce górą stoi Internet, bowiem punktów zakładów bukmacherskich nie przybywa, wręcz przeciwnie – z każdym rokiem ich liczba maleje. Przed dokonaniem wyboru warto dokonać szczegółowej analizy poszczególnych ofert.
O rodzajach zakładów słów kilka
Gdy wybór zostanie dokonany stajemy przed kolejnym – mianowicie rodzajem zakładu. To właśnie na tym etapie po raz pierwszy mamy do czynienia z doświadczeniem graczy, którzy na poziomie zaawansowanym potrafią przewidzieć ewentualne ryzyko. Ma to znaczenie kluczowe dla rozgrywki. Jakie rodzaje zakładów bukmacherskich wyróżniamy? Największą popularnością cieszą się następujące:
– wytypowanie zwycięstwa jednej z drużyn, bądź remisu
– wytypowanie zawodnika
– wytypowanie konkretnego wyniku
– wytypowanie minut w których padną bramki etc.
– handicapy
– zakłady akumulacyjne
Ostatnie rodzaje zakładów mogą brzmieć dla niektórych dość zaskakująco. Czym są wspomniane handicapy? To bardzo popularna, zwłaszcza w Azji, forma obstawiania, która opiera się na wytypowaniu zwycięzcy bądź też remisu jednej z drużyn, przy założeniu, że jedna z nich na starcie otrzymuje dodatkowe punkty czy bramki.
Zakłady akumulacyjne z kolei są to także płatne typy bukmacherskie. Zagraniczne metody tego rodzaju zakładów doskonale przyjęły się również w naszym kraju. Polegają one na zawarciu kilku oddzielnych zakładów w ramach jednego kuponu. Taki kupon może przynieść wygraną wyłącznie, gdy każdy z pojedynczych zakładów sprawdzi się. Wówczas wygrana jest znacznie bardziej okazała, niż w przypadku kilku oddzielnych kuponów, a to za sprawą mnożenia kursów.
Metody na skuteczne obstawianie
W typowaniu wyników liczy się przede wszystkim doświadczenie oraz chłodna kalkulacja. Nie bez znaczenia jest także wiedza. Na początku warto posiłkować się rzetelnymi informacjami, które pozwolą przybliżyć prawdopodobieństwo danego rezultatu. W przypadku piłki nożnej należy kierować się następującymi informacjami:
– średnia punktowa pięciu ostatnich spotkań
– miejsce rozgrywania najbliższego spotkania – dom/wyjazd
– obecność kluczowych zawodników
– ewentualne absencje za kartki, tudzież kontuzje
– okres trwania sezonu
– aktualna forma drużyny
Tego rodzaju informacje pozwolą przygotować odpowiedni grunt pod postawienie zakładu. Wiele firm bukmacherskich oferuje także specjalny bonus w postaci udostępniania typów najlepszych na świecie graczy, a także ekspertów. Aby przekonać się o tego typu bonusach warto wpisać do wyszukiwarki internetowej frazę – bukmacher typy ekspertów. To może być bardzo cenna wiadomość uzupełniająca, bowiem eksperci, jak sama nazwa wskazuje, posiadają ogromną wiedzę na temat najbliższych wydarzeń sportowych. Wiedza ta jest często zakulisowa. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkie powyższe wskazówki pomogą w osiągnięciu wymarzonych efektów.
Jak obstawiać zakłady bukmacherskie?
Zakłady bukmacherskie można traktować tylko jako zabawę. W takim przypadku jakakolwiek analiza taktyki czy skuteczności pozbawiona jest sensu. Jednak znacznej części graczy na poważnie zależy na wygranej. Wśród nich są zarówno planujący uczynić z obstawiania stałe źródło dochodów, jak i amatorzy grający rekreacyjnie, którzy po prostu nie chcą tracić pieniędzy i liczą czasem na dodatkową gotówkę. Z myślą o nich warto sformułować kilka podstawowych rad dotyczących obstawiania. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że odnoszą się one do regularnego grania, a nie okazyjnego typowania najpopularniejszych wydarzeń.
Intuicja - obalamy mity
Przede wszystkim trzeba rozprawić się z chyba najbardziej popularnym błędem wśród początkujących graczy. Jest nim typowanie na podstawie tzw. intuicji. Racjonalnie patrząc, coś takiego nie ma prawa przynieść długofalowych zysków. Nawet jeśli uda się na podstawie przeczucia wytypować poprawnie wynik jakiegoś zdarzenia, to jest to po prostu przypadek. W przeciwnym razie konieczne byłoby przyznanie, że w rywalizację sportową wmieszane są sprzymierzone z graczem siły paranormalne. Ludzie mają naturalną skłonność do szukania potwierdzenia swoich tez i założeń. Wobec tego będą pamiętać przypadki, gdy „instynkt gracza” podsunął im dobry typ oraz szukać wytłumaczeń dla złych przewidywań. Kończąc ten temat – zakłady bukmacherskie to kombinacja wiedzy i szczęścia – nie ma tu miejsca na zjawiska nadprzyrodzone.
Bukmacherka - jak to działa?
Przed jakimkolwiek nastawianiem się na zarobek pochodzący z bukmacherki, trzeba zaznajomić się z rządzącymi nią mechanizmami.
Po pierwsze, bukmacherzy co do zasady zarabiają niezależnie od wyników zdarzeń sportowych. Wynika to ze stosowania na kursach marży. Dla przykładu: jeśli w meczu tenisowym szanse zawodników na zwycięstwo rozkładają się po 50%, to kursy wcale nie będą wynosić 2,00, jak wskazywałaby logika, a np. 1,85. W dłuższej perspektywie, przy obstawieniu stu takich zdarzeń po stawkach 1 zł, gracz jest stratny średnio 5 zł (jeśli pomijamy podatek, którym z reguły obłożone jest obstawianie zakładów bukmacherskich).
Po drugie, przewaga firm oferujących zakłady bukmacherskie przejawia się w samym ustalaniu kursów. Gracz zarabia wtedy, gdy obstawia zakłady po kursach wyższych niż rzeczywiste prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. Tylko wtedy bowiem ma matematykę po swojej stronie. Aby skutecznie stosować się do tej zasady, musi w swoich przewidywaniach być skuteczniejszy od bukmachera. Ten ma jednak po swojej stronie sztab ludzi zajmujących się tym zawodowo. Nie ma więc co się łudzić – w większości przypadków zrobi to zdecydowanie lepiej. Ponadto, należy jeszcze wziąć pod uwagę omówioną w poprzednim akapicie marżę.
Zasady dobrego obstawiania
Niezależnie od nierównego rozkładu sił i bezlitosnej matematyki, gracz nie musi być w starciu z bukmacherem bez szans. Poniżej przedstawionych zostanie kilka podstawowych rad dotyczących zakładów, które pozwolą zmaksymalizować szanse na wygrane.
Nieobstawianie w ciemno
Jedna z podstawowych zasad mówi, aby nie obstawiać tego, czego się nie ogląda. Typując zdarzenia ze sportów, o których gracz nie ma pojęcia, znacząco zwiększa się szansa, że zagra on po bardzo niekorzystnym kursie. Poza tym pozbawia się on możliwości reagowania na żywo na przebieg rywalizacji czy wyciągania wniosków i szybkiej reakcji na wydarzenia przed rozpoczęciem samego meczu. Owszem, można korzystać z porad innych graczy oraz szukać zaufanych typerów np. po forach tematycznych.
Równie dobrze można, a nawet powinno się, robić to w obrębie znanej sobie dyscypliny. Wtedy występuje możliwość analizowania czyichś przewidywań lub owocnej dyskusji nad typami. Analogicznie w przypadku innej dobrej metody – można szacować opłacalność ewentualnego zakładu dotyczącego zdarzenia z kompletnie obcego sportu tylko na podstawie porównywania kursów. Natomiast lepiej robić to samo ze znanym sobie sportem – pozwala to analizować przyczyny różnic powstałych wskutek nagłych wzrostów i spadków.
Śledzenie konkretnych lig czy rozgrywek pozwala ponadto zauważać pewne tendencje czy prawidłowości, takie jak np. stosunkowo duża liczba bramek w spotkaniach Eerste divisie, częste zwycięstwa gospodarzy w ligach Ameryki Południowej lub Nigerii, czy kompletną nieprzewidywalność polskiej I ligi.
Unikanie wielokrotnych zakładów
Granie kuponów akumulowanych działa na wyobraźnię, zwłaszcza gdy widzi się końcowy kurs. Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie ze wzrostem kursu spada szansa na wygraną. Rada ta jest szczególnie istotna dla początkujących graczy. Przy braku wyćwiczonej umiejętności szukania kursów wyższych od realnego prawdopodobieństwa, z udowodnionego matematycznie twierdzenia wynika, że przy uwzględnieniu marż, granie zakładów wielokrotnych jest mniej opłacalne.
Długa perspektywa
Przy zastosowaniu się do reszty rad, częstym błędem może być zniechęcanie się w przypadku ewentualnych początkowych niepowodzeń. Warto pamiętać, że nie ma gracza, który wygrywałby wszystkie zakłady. Kilka przegranych z rzędu na początku nie musi wcale oznaczać, że metody typowania są złe, a analizy zostały niewłaściwie dokonane. Po prostu, nawet przy dobrej grze, zgodnie ze statystyką część zakładów musiała skończyć się przegraną. Czasem zdarza się, że to te na początku, innym razem zła passa przydarza się później. Nie ma na to reguły. Z drugiej strony, początkowe sukcesy nie powinny powodować nadmiernego entuzjazmu, ponieważ nie muszą świadczyć o wysokich umiejętnościach gracza,
Yield
Yield to współczynnik skuteczności gracza. Oblicza się go dzieląc czysty zysk przez zainwestowaną kwotę i mnożąc wynik przez 100%. Regularne sprawdzanie yieldu pozwala kontrolować jakość swojej gry i śledzić postępy.
Progresja - prosta droga do... bankructwa
Progresja to taktyka gry polegająca na zwiększaniu stawki kolejnego zakładu w przypadku przegrania poprzednich tak, aby w końcu wygrana przewyższyła poprzednie straty. To tylko pozornie skuteczny system, który w praktyce może prowadzić do szybkiego bankructwa. Nie bierze on bowiem pod uwagę, że budżet gracza nigdy nie jest nieograniczony, a bukmacherzy stosują limity maksymalnych stawek.
Nerwy na wodzy
W zakładach bukmacherskich wielu graczy dopada zjawisko znane z pokera czyli tzw. tilt. Trzeba pamiętać, że jednym nierozważnym zakładem postawionym pod wpływem emocji można zniweczyć wielotygodniową pracę. Niezależnie od pechowych przegranych, które prędzej czy później zdarzą się każdemu, myśl o jak najszybszym odegraniu trzeba stłumić w zarodku.