Sporty walki od wielu lat dostarczały wielu emocji fanom na całym świecie. Zdecydowanie najpopularniejszą dyscypliną zaliczaną do tego typu sportów jest boks, jednak w ostatnim czasie coraz bardziej dochodzi do głosu także rywalizacja zawodników wywodzących się z różnych sportów walki. Mowa tutaj oczywiście o MMA.
Historia MMA
Sformułowanie Mixed Martial Arts (mieszane sztuki walki) zostało po raz pierwszy użyte przez jednego z amerykańskich reporterów podczas relacjonowania gali UFC dla gazety Los Angeles Times. Miało to miejsce w listopadzie 1993 roku, co pokazuje tylko, w jak krótkim czasie MMA wbiło się do świadomości mas.
Trudno tak naprawdę wybrać jeden czas, który dał początek mieszanym sztukom walki. Pierwszym sportem walki, który dał zalążek dzisiejszemu MMA był tzw. pankration, czyli dyscyplina sportu popularna w starożytnej Grecji, będąca połączeniem boksu oraz zapasów.
Jeśli chodzi natomiast o współczesność, to MMA wywodzi się od brazylijskich turniejów vale tudo oraz japońskich zawodów kakutougi. Rozwój wszechstylowej walki wręcz wiąże się jednak nierozłącznie z powstaniem federacji Ultimate Fighting Championship i pierwszej gali spod jej szyldu czyli UFC 1, która miała miejsce 12 listopada 1993 roku. Do zwiększenia zainteresowania doszło natomiast już w XXI wieku, kiedy to wspomniane UFC zaczęło konkurować z japońską federacją PRIDE FC. W 2007 roku PRIDE zostało przejęte przez właścicieli UFC, przez co Amerykanie zaczęli dominować na rynku.
Najczęściej praktykowanymi sztukami walki w MMA są: boks, zapasy, judo, brazylijskie jiu-jitsu, muay thai, kickboxing itp.
Zasady MMA
Ogromną zaletą MMA jest to, że skupia ona walki na różnych płaszczyznach – stójkę oraz parter. W zdecydowanej większości walk dozwolone są ataki pięściami, kopnięcia, rzuty zapaśnicze czy też prowadzące do możliwego poddania dźwignie i duszenia. Nie można natomiast używać technik, które mogą skutkować bezpośrednim niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia zawodników. Chodzi tutaj m.in. o gryzienie, wkładanie palców w oczy lub nos, atakowanie genitaliów, krtani, kręgosłupa, uderzenia głową czy też dźwignie na małe stawy. Najczęściej organizacje zabraniają także ciosów łokciami oraz kopnięć w parterze.
Typy zwycięstw
W MMA do końca walki można doprowadzić na kilka sposobów. O wyniku decydować może:
- nokaut (KO)
- techniczny nokaut (TKO)
- dyskwalifikacja zawodnika (DQ)
- poddanie się
- decyzja sędziów
Kategorie wagowe w MMA
Kategorie wagowe nie są ujednolicone tak, jak ma to miejsce chociażby w boksie. W praktyce kategorie oraz jej limity są ustalane według każdej organizacji. W większości z nich obowiązuje jednak następujący podział:
- waga ciężka (do 120 kg)
- waga półciężka (do 93 kg)
- waga średnia (do 84 kg)
- waga półśrednia (do 77 kg)
- waga lekka (do 70 kg)
- waga piórkowa (do 66 kg)
- waga kogucia (do 61 kg)
- waga musza (do 57 kg)
Organizacje MMA
Wzrost popularności mieszanych sztuk walki na całym świecie oznacza powstawanie coraz większej liczby federacji zajmujących się organizacją tego typu wydarzeń. Najbardziej popularne obecnie organizacje MMA na świecie to:
- Ultimate Fighting Championship (UFC)
- Bellator MMA
- Absolute Championship Akhmat (ACA)
- Extreme Fighting Championship (EFC)
- World Series of Fighting (WSoF)
- Jungle Fight
- ONE Championship
- Cage Warriors
- Konfrontacja Sztuk Walki (KSW)
- M-1 Global
- Fame MMA
Najlepsi zawodnicy MMA
Jak w każdym innym sporcie, również i w MMA mamy do czynienia z zawodnikami odnoszącymi wielkie sukcesy i pozostającymi legendami tej dyscypliny sportu. Wielu zawodników jest kojarzona głównie z jedną organizacją, w której święciła większość swoich sukcesów. Do najlepszych i najsłynniejszych wojowników MMA możemy na pewno zaliczyć:
- Daniel Cormier
- Jose Aldo
- Chuck Liddell
- Stipe Miocic
- Dan Henderson
- Fedor Emalianenko
- Demetrious Johnson
- Jon Jones
- Anderson Silva
- Georges St. Pierre
- Khabib Nurmagomedov
- Conor McGregor
- Quinton Jackson
- Wanderlei Silva
- Randy Couture
- Frankie Edgar
- Amanda Nunes
Jeśli chodzi natomiast o Polaków, to również możemy znaleźć wielu rozpoznawalnych zawodników. Mowa tutaj m.in. o:
- Marcin Tybura
- Karol Bedorf
- Mariusz Pudzianowski
- Jan Błachowicz
- Tomasz Narkun
- Mamed Chalidow
- Michał Materla
- Aslambek Saidow
- Borys Mańkowski
- Mateusz Gamrot
- Joanna Jędrzejczyk
- Karolina Kowalkiewicz
Wraz ze wzrostem popularności MMA samego w sobie, wzrasta także zainteresowanie możliwością obstawiania walk. Legalni bukmacherzy oferują możliwość obstawiania pojedynków w większości najpopularniejszych federacji. U wielu operatorów możemy za samą rejestrację zgarnąć ciekawe profity, takie jak bonusy bez depozytu czy zakłady bez ryzyka. Tego typu promocje można wykorzystać typując nie tylko najpopularniejsze dyscypliny jak piłka nożna, tenis czy koszykarska liga NBA.