Wydarzenia sportowe można obstawiać na podstawie intuicji i prostej analizy, ale można to robić również przy pomocy specjalnych systemów. Stosuje się je po to, by zminimalizować ryzyko przegranej oraz zmaksymalizować potencjalne zyski. Jednym z wielu systemów bukmacherskich jest system Kelly’ego.
Co to jest System Kelly’ego?
W temacie typowania istnieje wiele mniej lub bardziej złożonych systemów bukmacherskich. Najpopularniejszym i najprostszym jest metoda progresji. System Kelly’ego uważa się natomiast za jeden z bardziej skomplikowanych systemów stawkowania zakładów.
Opiera się on na wzorze matematycznym, który stworzył amerykański naukowiec John Larry Kelly Jr. Wzór ten wygląda następująco:
stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1)
W powyższym wzorze duże „K” oznacza kapitał, małe „k” kurs na dany zakład, a małe „p” prawdopodobieństwo wygranej. Działanie Kelly’ego ma ułatwić obliczenie odpowiedniej i optymalnej stawki zakładu, przy której możliwe jest uzyskanie maksymalnego możliwego zysku przy minimalnym ryzyku utraty całego kapitału.
Zastosowanie systemu Kelly’ego w praktyce
W praktyce system Kelly’ego znajduje zastosowanie tylko przy specyficznych rodzajach zakładów nazywanych valuebetami. Tym mianem określa się zakłady wartościowe, czyli takie, w których nastąpiła pomyłka ze strony bukmachera. Chodzi konkretnie o zdarzenia, w których kurs jest zawyżony w stosunku do realnego prawdopodobieństwa poprawnego typu. W powyższym wzorze wartość „p” musi wynosić wobec tego więcej niż 1.
Ze względu na tę zależność system Kelly’ego poleca się do stosowania bardziej doświadczonym graczom, którzy potrafią skutecznie wyliczać prawdopodobieństwo wygranej oraz znajdować valuebety.
Modyfikacje systemu Kelly’ego
Z uwagi na wspomniany powyżej fakt, że system Kelly’ego jest raczej dedykowany bardziej doświadczonym graczom, z myślą o tych mniej doświadczonych powstała jego modyfikacja. Nazywa się ją ułamkowym Kelly’m. W modyfikacji tej chodzi o to, że po wyliczeniu optymalnej stawki zakładu gracze dokonują go za połowę bądź nawet ćwierć tego, co wskazał wzór.
Efekt takiej modyfikacji polega na tym, że choć zyski generowane są wolniej to kapitał przeznaczony na zakłady nie podlega tak niebezpiecznym wahaniom, jak w przypadku niezmodyfikowanego systemu Kelly’ego.
Zalety i wady systemu Kelly’ego
System Kelly’ego, podobnie jak pozostałe systemy bukmacherskie, ma swoje plusy i minusy. Wiele zależy tutaj od umiejętności gracza oraz jego doświadczenia.
Do najważniejszych zalet systemu Kelly’ego należą:
- małe ryzyko bankructwa
- kontrola kapitału i jego stabilności
- duże szanse na zysk w dłuższym okresie czasu
W kwestii największych minusów systemy Kelly’ego wymienia się natomiast:
- poziom jego trudności
- konieczność dokonywania samodzielnych obliczeń i szacunków
- czasochłonność związaną z szukaniem valuebetów
W związku z powyższym, decydując się na grę u któregoś z legalnie działających w Polsce bukmacherów i chcąc typować systemem, warto wcześniej wziąć za i przeciw każdej z metod.
Jeżeli generalnie dopiero zaczynacie na poważnie obstawiać wydarzenia sportowe warto też dobrze sprawdzić ofertę każdego bukmachera, np kodu bonusowego lub zakładu bez ryzyka oraz aktualne promocje w postaci kodów promocyjnych i kodów bonusowych, które akurat obowiązują w poszczególnych zakładach bukmacherskich.