Kursy bukmacherskie – czym są i jak je czytać?
Kursy bukmacherskie to jedno z pierwszoplanowych zagadnień, które pełnią bardzo ważną rolę przy typowaniu zakładów bukmacherskich. Bez względu na wybór jakiejkolwiek firmy bukmacherskiej legalnej w Polsce z kursami będziemy mieć styczność nieustannie, chociaż mogą się one różnić. Czym, zatem dokładnie są kursy bukmacherskie, jak je dzielimy oraz jak należy je czytać przy obstawieniu meczów? Tego wszystkiego dowiecie się w dalszej części tekstu.
Kurs bukmacherski – definicja
Kurs bukmacherski to nic innego niż cyferki. Cyferki, które ukazują, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia podczas meczu, a od tego należy uzależniać typ bukmacherski.
Krótko mówiąc, buk ocenia, który zespół, zawodnik ma większe szanse na zwycięstwo. To bukmacher ustala czy ta liczba jest niska, czy wysoka – u każdego z bukmacherów może być ona inna. Im większa jest ta liczba, tym niższe jest prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. Warto przypomnieć, że w Polsce płaci się 12% od wniesionej kwoty w danym kuponie. Zatem wygrana będzie pomniejszona o 12% potencjalnej wygranej Najpopularniejszymi kursami na rynku bukmacherskim są:
Dziesiętne | Ułamkowe | Amerykańskie |
przykład: 2.17 | przykład 11/5 | przykład +240 |
Początkowo można sądzić, że czytanie kursów bukmacherskich to jest coś skomplikowanego. Jest to umiejętność niezbędna do obstawiania meczów, ale w żadnym wypadku trudna. W szczególności w Polsce gdzie operuję się kursami dziesiętnymi, które są najprostsze do zrozumienia, a także najczęściej używane. Kursy bukmacherskie można zapisywać różnymi metodami między innymi za pomocą:
Kurs ten zwany jest również kursem europejskim, gdyż jest on najpopularniejszym kursem w Europie (prócz Wielkiej Brytanii). W przypadku tego kursu łatwo jest wyliczyć możliwą wygraną. Aby wyliczyć wygraną w kursie dziesiętnym jedynie wystarczy pomnożyć stawkę przez kurs naszego zakładu i już będziemy wiedzieć jaką kwotę będziemy mogli wygrać w przypadku trafnego kuponu.
Przykład:
- Zwycięstwo FC Barcelona: 1.75
- Zwycięstwo Real Madryt: 1.86
- Remis: 3.15
- FC Barcelona – Real Madryt, typ 1, kurs – 1.75, stawka 100
- kurs x stawka = wygrana
- 1.75 x 100 = 175
W związku z tym, iż ten system stosowany jest głównie w Wielkiej Brytanii kurs ten nazywany jest kursem brytyjskim. Prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia zapisywane jest w postaci ułamka.
Przykład:
Zwycięstwo: FC Barcelona: 15/12
Zwycięstwo: Real Madryt: 7/4
Remis: 14/7
FC Barcelona – Real Madryt, typ 1, kurs – 15/12, stawka 100
(kurs brytyjski + 1) x stawka = wygrana
(15/12 + 1) x 100 = 225
Kurs amerykański
Kursy te są bardziej złożone od pozostałych, gdyż kursy amerykańskie rozdzielamy na dodatnie i ujemne. Jeżeli kurs jest mniejszy niż dwa (zapisane w kursie dziesiętnym), wówczas przedstawia wartość ujemną. Ujemne pokazują stawkę, którą musimy zagrać aby osiągnąć zysk np.100. Gdy kurs jest wyższy od dwóch wtedy ma wartość dodatnią. Dodatnie pokazują jaki zysk osiągniemy, jeśli zdecydujemy się zagrać za daną stawkę.
Przykład kursu dodatniego:
- FC Barcelona – Real Madryt, typ 1, kurs +120, stawka 100
- stawka x (1 + kurs amerykański/100) = wygrana
- 100 x (120/100 + 1) = 220
- Przykład kursu ujemnego:
- FC Barcelona – Real Madryt, typ 2, kurs -200, stawka 100
- stawka x (1 + 100/[kurs amerykański]) = wygrana
- 100 x (100/[-200] + 1) = 150
Kurs hongkoński
Kursy te są bardzo zbliżone do kursów brytyjskich. Jedyną różnicą, która odróżnia kurs hongkoński od brytyjskiego jest taki, że liczby przedstawione są w postaci liczb dziesiętnych.
Przykład:
- FC Barcelona – Real Madryt, typ 1, kurs 0,70, stawka 100
- stawka x kurs = wygrana
- 100 x 0,70 = 70
- Liczba ta odpowiada wysokości wygranej bez uwzględnienia stawki.
Kurs indonezyjski
Podobnie jak kursy hongkońskie kursy te zbliżone są do innego kursu tym razem do kursu amerykańskiego. Różnicą jest to, że w stosunku do nich podzielne są przez 100.
Przykład:
- FC Barcelona – Real Madryt, typ 1, kurs +4.0, stawka 100
- Stawka x (1 + kurs amerykański/100) = wygrana
- 100 x (1 + 4/1) = 500
Kurs malezyjski
Jeżeli zrozumiałeś w pełni kursy amerykańskie to nie będzie żadnego problemu, aby zrozumieć kursy malezyjskie. Kurs ten podobnie jak amerykański informuje nas o stosunku stawki do ewentualnego zysku. Jednak w tym przypadku układ dodatni u ujemny jest odwrócony.
Przykład kursu dodatniego:
- FC Barcelona stawka x (1 + kurs malezyjski) = wygrana
- 100 x (1 + 0.50) = 150
Przykład kursu ujemnego:
- FC Barcelona – Real Madryt , typ 1, kurs – 0.25, stawka 100
- stawka x (1 – 1/kurs malezyjski) = wygrana
- 100 x (1 – 1/(-0.25)) = 500
Które kursy lepiej grać – wysokie czy niskie??
Ciężko jest odpowiedzieć na dane pytanie, gdyż podczas konstruowania kuponu powinniśmy przede wszystkim patrzeć na formę danej drużyny, danego zawodnika, a nie na kursy. Zdarzy się, że dobrze trafimy zdarzenie z kursem 2.60 a innym razem natrafimy na sytuację gdzie nie trafimy zdarzenia po kursie 1.20. Sport to dyscyplina pełna niespodzianek. Wiadomo oczywiście, że jeśli chcemy wygrać większe pieniądze wówczas lepiej jest postawić zakłady o wysokich kursach jednak jest to bardziej ryzykowne od tzw. pewniaków.
Najwyższe kursy bukmacherskie – Sprawdź!