Legalni bukmacherzy w Polsce

Rynek bukmacherski w Polsce cały czas regularnie się rozwija. Od momentu rozpoczęcia działalności pierwszego podmiotu w Polsce czyli Totolotka minęło już 28 lat, a na chwilę obecną legalnie działających operatorów mamy aż dziewiętnastu. Cała branża miała jednak wiele różnych perypetii, których punktem kulminacyjnym było wejście w życie Ustawy Hazardowej z 2017 roku regulującej działalność m.in. właśnie bukmacherów. Za jej sprawą legalne usługi dla osób przebywających na terenie Polski mogą prowadzić tylko podmioty posiadające licencję Ministerstwa Finansów.

Którzy bukmacherzy internetowi są legalni?

Jest to bardzo często zadawane pytanie przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi. Odpowiedź nie jest prosta, gdyż mylącym może być fakt, że naprawdę ogromna rzesza operatorów działa w języku polskim, a na stronach internetowych takich bukmacherów trudno jest się doszukać informacji o legalności działań w Polsce. Ewentualne informacje tego typu są umieszczane w stopce bukmachera, na której możemy znaleźć dane dotyczące siedziby spółki, aktualnej licencji oraz działalności prawnej.

Takiego problemu nie ma z całą pewnością w przypadku podmiotów prowadzących działania w punktach naziemnych. Każdy bukmacher, którego lokale możemy spotkać na terenie Polski jest całkowicie legalny i działa na mocy polskiego prawa. Obecnie do tego typu operatorów zaliczamy STS, Fortunę, LV BET, forBET, Superbet, eToto, Totolotek i Traf.

Jako że odpowiedź na to, którzy bukmacherzy internetowi w Polsce są legalni nie jest klarowna przygotowaliśmy odpowiednią listę firm, z usług których może korzystać każdy pełnoletni mieszkaniec Polski. Dla ułatwienia przy każdej z nich podaliśmy jej aktualny bonus powitalny oraz kod promocyjny, za pomocą którego możecie cieszyć się pakietem VIP i jeszcze atrakcyjniejszą ofertą powitalną. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości na temat któregoś z podmiotów, to zawsze może w takiej sytuacji skorzystać ze strony Ministerstwa Finansów, na której z łatwością możemy znaleźć interesujące nas informacje dotyczące legalności poszczególnych operatorów.

Lista legalnych bukmacherów w Polsce w 2020 roku

Tak jak zostało już wspomniane na początku tego tekstu, w Polsce legalną działalność może prowadzić aktualnie 19 podmiotów (stan na maj 2020). Nie wszystkie z nich oferują na tę chwilę swoje usługi, jednak mogą zrobić to w każdej chwili. Każdy z poniższych bukmacherów posiada odpowiednią licencję Ministerstwa Finansów na oferowanie zakładów wzajemnych.

 1. BetFan sp. z o.o. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
 2. Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach
 3. Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
 4. BEM Operations Limited z siedzibą na Malcie działająca przez przedstawiciela: Pejot 1 Sp. z o.o., Wrocław
 5. LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach
 6. Ewinner Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni
 7. forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
 8. FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie
 9. E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
 10. Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze
 11. Traf-Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
 12. TOTOLOTEK S.A. z siedzibą w Warszawie
 13. Cherry Online Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
 14. SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach
 15. BetX Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej
 16. Polski Bukmacher Sp. z o.o. (znany jako Noblebet i OK BET) z siedzibą w Dąbrowie Górniczej
 17. Mr BET zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie
 18. GO BET Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie
 19. BestBet Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Bukmacherzy internetowi w Polsce

Wiemy już jakie podmioty posiadają licencję Ministerstwa Finansów, jednak trzeba także mieć świadomość, że nie każdy z nich prowadzi już swoją działalność drogą internetową. Możliwości takowe ma każda z wymienionych wyżej firm (z wyjątkiem GO BET), jednak tylko 15 z nich znajdziemy aktualnie w wyszukiwarkach internetowych. Póki co tego typu witryn nie posiadają jeszcze BetX, BestBet, MrBET oraz OK BET.

Nowi legalni bukmacherzy w Polsce od 2016 roku

Warto jest zwrócić uwagę na fakt, że większość obecnych podmiotów rozpoczęło swoją działalność na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wystarczy tylko wspomnieć, że na początku 2018 roku mieliśmy na rynku zaledwie siedmiu bukmacherów – STS, Totolotek, Fortuna, Etoto, Milenium, LV BET oraz forBET. Przełomowym okazał się właśnie rok 2018, w którym licencję od Ministerstwa Finansów otrzymało kilku kolejnych operatorów, a byli nimi - BETFAN, Betclic, TOTALbet, eWinner, Traf, PZ Buk i BetX. Rok 2019 to z kolei licencje dla Polskiego Bukmachera (Noblebet i OK BET), BestBet oraz Superbet.

Kiedy pojawią się nowi bukmacherzy?

Posiadanie licencji Ministerstwa Finansów w zdecydowanej większości przypadków oznacza zadebiutowanie danego podmiotu w niedługim czasie od jej uzyskania. Tak jak już wspomnieliśmy – aktualnie na start działalności czeka jeszcze kilku operatorów, a najbliżej jest firma BetX, której planowany debiut wyznaczony jest na 28 maja.

Następnymi bukmacherami w kolejce są zatem OK BET, BestBet oraz Mr BET, których startu możemy spodziewać się w drugiej połowie 2020 roku.

Ustawa hazardowa 2017

Aktualne przepisy dotyczące prowadzenia działalności oferującej zakłady wzajemne obowiązują od 1-go kwietnia 2017 roku, kiedy w życie weszła nowelizacja ustawy z 19-go listopada 2009 roku. Zgodnie z nowelizacją witryny internetowe bukmacherów nieposiadających licencji Ministerstwa Finansów są w Polsce blokowane, a gra w nich prawnie zabroniona. Ponadto, sporządzony został także Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, na którym znajdziemy właśnie bukmacherów, którzy nie otrzymali licencji Ministerstwa Finansów.

Wprowadzenie ustawy w 2017 roku bardzo mocno wpłynęło na branżę bukmacherską w Polsce, a same zapisy w niej zawarte budzą coraz więcej wątpliwości. Są one spowodowane głównie brakiem zgodności z konstytucją oraz prawem unijnym. Oznacza to, że w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych nowelizacji wspomnianej ustawy.

Co grozi za grę u nielegalnego bukmachera?

Chyba dla każdego jasnym jest fakt, że nowelizacja ustawy hazardowej w 2017 roku miała za zadanie uregulowanie branży bukmacherskiej oraz zabronienie gry u nielegalnych podmiotów. Logicznym następstwem tego typu działań było nałożenie kar na klientów, którzy nie dostosowali się do nowego prawa. Zapis dotyczący konsekwencji prawnych za takie działania również został umieszczony w ustawie hazardowej, w artykule 89. Co dokładnie znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów?

Zgodnie bowiem z art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik gry hazardowej urządzanej bez koncesji, bez zezwolenia lub bez zgłoszenia, która  zgodnie z art. 89 ust. 4 pkt 5 wynosi 100% uzyskanej wygranej niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek. Ponadto art. 107 § 2 kodeksu karnego skarbowego przewiduje karę grzywny do wysokości 120 stawek dziennych za uczestniczenie w zagranicznej grze hazardowej, a w art. 109 przewidziano karę grzywny w takiej samej wysokości za uczestniczenie w grze hazardowej urządzanej lub prowadzonej wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia.

Oczywiście można spotkać się z głosami, że tak naprawdę konsekwencje nie istnieją, a branie udziału w prawnie nielegalnych zakładach bukmacherskich jest dozwolone. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że od momentu nowelizacji ustawy hazardowej w 2017 roku tysiące osób poniosło już konsekwencje w postaci mandatów lub nawet wyroków sądowych. Kary są zatem wysokie, więc nasuwa się pytanie, czy warto ryzykować?

Czym się różni legalny bukmacher od nielegalnego?

Najprościej rzecz ujmując różnica polega tylko i wyłącznie na posiadaniu aktualnej licencji Ministerstwa Finansów na oferowanie zakładów wzajemnych. Od czego jednak zależy jej przyznanie? Jakie warunki należy spełnić, by móc działać w pełni legalnie na terenie Polski?

Przede wszystkim, bukmacher starający się o licencję Ministerstwa Finansów musi posiadać swoją siedzibę na terenie Polski. Jest to kluczowa kwestia jaką każdy operator musi spełnić. Widzimy to na przykładzie chociażby Betclica, Fortuny czy Superbetu, czyli zagranicznych firm prowadzących obecnie legalną działalność w Polsce. Każda z nich ma już swoją siedzibę w Polsce. Ponadto, każdy bukmacher musi posiadać domenę internetową z rozszerzeniem „.pl”. Jest to też ważna informacja dla osób, które zastanawiają się nad tym, czy dany bukmacher jest legalny. Jeśli któraś marka prowadzi swoją działalność w języku polskim, jednak jej domena nie kończy się na „.pl” tylko np. „.com”, wówczas mamy do czynienia z nielegalnym podmiotem.

Najlepsi legalni bukmacherzy w Polsce

Poza samym przedstawieniem listy legalnych bukmacherów w Polsce przygotowaliśmy także ich ranking. Wzięliśmy w nim pod uwagę kluczowe dla każdego gracza czynniki wpływające na atrakcyjność operatorów.

Bukmacherzy internetowi w Polsce w 2020 roku

Poniżej przedstawiamy legalnych bukmacherów internetowych działających w Polsce w 2020 roku. Przy każdym z podmiotów podaliśmy kilka podstawowych informacji na jego temat oraz przedstawiliśmy bonus powitalny.

Fortuna
STS
BETFAN
Betclic
forBET
eWinner
LV BET
Totolotek