Zakłady bukmacherskie

Zakłady bukmacherskie to specyficzna branża, która rządzi się poniekąd swoimi prawami. Poniekąd, bowiem część działalności jest ściśle związana z przepisami prawnymi, które stosunkowo niedawno uległy zaostrzeniu. Nowelizacja ustawy przyniosła ze sobą blaski oraz cienie – rynek co prawda mocno się skurczył, ale tym samym zmniejszyło się także ryzyko trefnych operacji, które wielokroć były zwykłymi oszustwami. Inaczej jest jednak w markach bukmacherskich, które działają legalnie. Jakie prawa ich dotyczą? Dlaczego warto korzystać z zaufanych źródeł i wreszcie – jakimi kryteriami należy się kierować podejmując ryzyko?

PZBuk - logo 500 zł cashback Sprawdź
Fuksiarz - logo Cashback 50% do 500 zł Sprawdź
Superbet - logo Bonus 200 PLN + 1300 PLN Cashback Sprawdź
forBET - logo Bonus 100% od depozytu do 2000 zł Sprawdź
Etoto - logo Bonus 100% od depozytu do 1500 zł Sprawdź
eWinner - logo 150 zł zakład bez ryzyka Sprawdź
Betters - logo Freebet 20 PLN Sprawdź
Betcris - logo Freebet 200 zł na start + 50 zł zakład bez ryzyka Sprawdź
Fortuna - logo Podwojony bonus powitalny do 2220 zł Sprawdź
Betfan - logo 600 zł zakład bez ryzyka Sprawdź
BetX - logo Bonus od depozytu do 7777 zł Sprawdź
LV BET - logo Pakiet powitalny 3333 zł Sprawdź
Betclic - logo Zakład bez ryzyka do 550 zł Sprawdź
Totalbet - logo Bonus powitalny do 5040 zł Sprawdź
Totolotek - logo 500 zł od depozytu + 20 zł freebet Sprawdź
STS - logo 1200 zł bonusu od depozytu + 29 zł freebet Sprawdź
Noblebet - logo 2000 zł w pakiecie dla Ciebie Sprawdź

Czym są zakłady bukmacherskie

To  rodzaj zakładu losowego, którego celem jest trafne wytypowanie wyniku – najczęściej sportowego. Z kim się zakładamy? Najczęściej jest to firma bukmacherska, choć może być to także jedna osoba zwana w zgodzie z nazewnictwem bukmacherem.

Nie możemy oczywiście zapominać, że oprócz tradycyjnego sportu, gracz posiada możliwość typowania zdarzeń esportowych, a także kulturalnych (np. Oscary, Eurowizja czy Grammy) lub politycznych. Przykładowo, przy najbliższych wyborach parlamentarnych otrzymamy opcje wskazania zwycięstwa konkretnej partii.

Jak zakłady bukmacherskie są określane pod kątem prawnym? Biorąc pod uwagę ustawę z dnia 15 grudnia 2016 roku, o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, zakłady bukmacherskie to w skrócie zaistnienie różnych zdarzeń, między innymi wirtualnych, w których gracze wpłacają dobrane przez siebie stawki, a wysokość wygranych zależy od umówionej pomiędzy stronami stawki.

Ustawa hazardowa, a rynek bukmacherski

Ustawa hazardowa weszła w życie w listopadzie 2009 roku. Od tego czasu oczywiście polski rząd wprowadził kilka poprawek. Co konkretnie możemy w niej znaleźć? Przykładowo jak podmioty mogą ubiegać się o licencje, kto ma monopol na automaty do gry w Polsce, a także jakie są dozwolone działania marketingowe bukmachera.

Momentem przełomowym był dzień 1 lipca 2017 roku, bowiem na mocy nowelizacji zablokowane zostały wszystkie nielegalne marki bukmacherskie. Ze względu na różne poprawki, przez lata różne firmy traciły status legalnych. Między innymi z tego powodu na polskim rynku brakuje chociażby Bet365 czy Betsson.

Czy można grać u nielegalnych bukmacherów?

Gra u nielegalnych podmiotów wiąże się z konsekwencjami prawnymi, o czym musimy zdawać sobie sprawę. Stawiając zakłady u nielegalnych podmiotów buków przestępstwo skarbowe, co wiąże się z grzywną.

Powinniśmy także pamiętać, że nielegalni bukmacherzy nie zapewniają swoim graczom bezpieczeństwa. Przykładowo jeśli nielegalny podmiot bez żadnego ostrzeżenia zabierze środki z twojego salda, to nie zaskarżysz tej decyzji. Powód jest prosty – jako gracz zawierałeś zakłady nielegalnie.

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Z roku na rok bukmacherzy starają się poszerzać swoją ofertę jeśli chodzi o rodzaje zakładów. Klient ma bowiem swoje wymagania i oczekuje, że w konkretnym meczu otrzyma możliwość zagrania najbardziej wymyślnego zakładu. Mimo to największą popularnością cieszą się nadal tradycyjne rodzaje:

 • Zwycięzca meczu – wskazanie konkretnego zwycięzcy spotkania, zwycięstwa jednej z drużyn lub remisu.
 • Liczba bramek – tutaj mamy mnóstwo opcji do zagrania. Możemy wytypować np. liczbę goli w całym spotkaniu, konkretnej drużyny, brak bramek z jednej strony, czy trafienia obu ekip w meczu.
 • Podwójna szansa – wskazanie zwycięzcy spotkania z tzw. podpórką, czyli zabezpieczeniem się w przypadku remisu wytypowanej przez nas drużyny.
 • Dokładny wynik – wytypowanie dokładnego wyniku spotkania.
 • Zakłady związane z zawodnikami – wytypowanie strzelca bramki, asystenta, czy nawet oddane przez niego celne strzały lub wykonane odbiory.
 • Handicap – faworyzowanie jednej z drużyn czy zawodnika już przed startem spotkania. Przykładowo w piłce nożnej dzięki handicapowi określamy, czy dany zespół rozpoczyna np. z minusowym golem i w taki sposób dobieramy zakład o zwycięzcy tego starcia.
 • Zakłady łączone – możliwość łączenia zakładów, np. zwycięzcy meczu i liczby goli w meczu.

Kto może obstawiać – wymagania bukmacherów

Przed rozpoczęciem gry u danego bukmachera powinniśmy przeczytać jego regulamin. To pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Wspomniany regulamin oczywiście działa na mocy ustawy o grach hazardowych. Oznacza to, że zapiski w nich są dość podobne biorąc pod uwagę wszystkich polskich, bukmacherów. Do punktów wspólnych możemy zaliczyć:

 • obstawiać zakłady bukmacherskie mogą wyłącznie osoby dorosłe, czyli takie, które ukończyły 18 lat,
 • osoby z odgórnym zakazem obstawiania nie mają możliwości skorzystania z oferty bukmacherskiej,
 • firmy bukmacherskie nie odpowiadają za defekty losowe, na które nie mają wpływu,
 • firmy bukmacherskie nie mają prawa udostępniać danych osobowych klientów,
 • firmy bukmacherskie mają zakaz informowania o ewentualnych wygranych,
 • firmy bukmacherskie objęte są zakazem informowania o ewentualnych przegranych.

Jak zarejestrować się u bukmachera?

Większość bukmacherów ma podobną procedurę rejestracji konta, Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że musimy mieć ukończone 18 lat. Trzeba to potwierdzić dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym swój wiek. Jak założyć konto i móc uczestniczyć w zakładach wzajemnych?

 • W pierwszym kroku wypełnić, takie dane jak: adres e-mail, login (o ile oczywiście bukmacher go wymaga) oraz numer telefonu.
 • Drugi etap rejestracji, to: podanie szczegółowych danych osobowych, taki jak: imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, a także numer serii dowodu osobistego.

Można powiedzieć, że wówczas utworzyliśmy już nasze konto. Następnie należy je potwierdzić za pomocą adresu mailowego. Swoje konto weryfikujemy za pomocą skanu lub zdjęcia dowodu osobistego. Po tym etapie oczekujemy na weryfikację przez osobę, która jest do tego wyznaczona, a potwierdzenie przyjęcia naszych dokumentów uzyskamy za pomocą skrzynki mailowej.

Promocje u bukmacherów

Promocje są ważną częścią strony marketingowej bukmachera, Gracze muszą oczywiście zostać zachęceni do założenia konta najlepszymi bonusami na rynku. Tak naprawdę jednak promocje u każdego z bukmacherów nie różnią się praktycznie niczym oprócz oferowanej kwoty. Najczęściej stosowane pakiety na start zawierają:

 

 • Zakłady bez ryzyka – zazwyczaj pierwszy zakład gracza po depozycie. Bukmacher w przypadku porażki obiecuje nam, że środki ulokowane na kuponie zostaną nam zwrócone na konto bonusowe lub główne. Zwany również cashbackiem.
 • Freebet – ulubiona forma bonusu dla gracza, ponieważ nie wymaga żadnej wpłaty. Freebet otrzymujemy zwykle po pełnej weryfikacji konta i wykorzystujemy go w formie jednego zakładu za określoną stawkę przez bukmachera. Jeśli ten zakład okaże się zwycięski, to zazwyczaj środki lądują na koncie głównym, które możemy wypłacić lub wykorzystać na dalszą grę.
 • Bonus od depozytu – od pierwszej lub kolejnej wpłaty dokonanej przez gracza. Zwykle taki bonus ma określone warunki kilkukrotnego obrotu z wymaganym kursem.
 • Cykliczne promocje – zawierają się w nich wszystkie wymienione powyżej promocje. Często bukmacherzy wykorzystają je w przypadku ważnych wydarzeń sportowych, np. finał Ligi Mistrzów czy z okazji rozpoczęcia EURO.

Bonusy na start bez depozytu – oferty bukmacherów

Bonusy bez depozytu, tzw. freebety, są ulubionymi promocjami dla graczy. Powód jest dość prosty – nie wymagają one wpłaty ze strony klienta. Taki rodzaj promocji jest skierowany zatem do tego typu użytkownika, który zazwyczaj ma konta u różnych dostawców.

Zwykle takie freebety można wykorzystać na dowolne zakłady, ograniczone przez bukmachera kursem i liczbą zdarzeń. Środki po wygraniu kuponu z freebeta wracają do nas na konto główne lub bonusowe z koniecznością obrotu.

BETFAN – zakład bez ryzyka do 600 zł!

Przy rozpoczęciu przygody z BETFAN otrzymujemy zakład bez ryzyka do 600 zł, potocznie zwany cashbackiem. Nasz pierwszy zakład zawarty u tego bukmachera od 50 do 600 zł zostanie zatem ubezpieczony, a w przypadku porażki środki wrócą na konto bonusowe.

 • wysokość stawki: 50-600 zł
 • obrót: jednokrotny w przypadku przegranej i zwrocie na konto bonusowe. Gracz ma 7 dni na dokonanie obrotu
 • kurs minimalny całego kuponu: 3,8

STS – najlepszy pakiet powitalny!

STS od jakiegoś czasu chwali się najlepszym pakietem powitalnym na polskim rynku. Jedną ze składowych jest bonus od pierwszego depozytu do 1200 zł. To jest maksymalna kwota jaką możemy otrzymać za wpłatę. Pamiętajmy, że do obrotu zaliczane są jedynie zwycięskie kuponu.

 • maksymalna wysokość bonusu: 1200 zł
 • obrót: trzykrotny
 • kurs minimalny kuponu: 1,91

Totolotek – bonus od depozytu!

Pakiet powitalny na Totolotku opiera się głównie na bonusie od depozytu do 500 zł. To doskonała opcja dla wytrawnych graczy, którzy lubią na rozpoczęciu swojej przygody z bukmacherem stawiać regularnie kupony. Minimalna kwota wpłaty wynosi 20 zł.

 • wysokość stawki: 20-500 zł
 • obrót: trzykrotny środków bonusowych oraz tych znajdujących się na saldzie głównym. Minimum trzy zdarzenia na kuponie kwalifikującym się do obrotu
 • kurs minimalny pojedynczego zdarzenia: 1,35

LV BET – zakład bez ryzyka do 333 zł!

LV BET z kolei stawia między innymi na bonus od pierwszego i drugiego depozytu do odpowiednio 2000 i 1000 zł. Po rejestracji i wpłacie mamy możliwość skorzystania także z zakładu bez ryzyka do 333 zł. Ten bonus uaktywnia się po trzecim depozycie z minimalną kwotą 25 zł.

W przypadku wygranej z zakładu bez ryzyka, środki wracają na konto główne z możliwością wypłaty. Jeśli niestety ten zakład nie pójdzie po naszej myśli, to musimy dokonać obrotu środkami bonusowymi.

 • wysokość stawki: 25-333 zł
 • obrót: jednokrotny
 • kurs minimalny kuponu: 1,75

Noblebet  – bonus od pierwszego depozytu do 1200 zł!

Ten bukmacher posiada dość podobny pakiet powitalny do swojego poprzednika. Tym razem na tapet weźmiemy bonus od pierwszego depozytu, który zostanie dodany na konto gracza po wpłacie. Środki bonusowe będą aktywne przez 30 dni od zasilenia konta.

 • wysokość stawki: 10-1200 zł
 • obrót: jednokrotny z minimum dwoma zdarzeniami na kuponie
 • kurs minimalny: łączny –3,00, pojedynczego zdarzenia 1,35

TOTALbet  – bonus powitalny od depozytu 5000 zł

W przypadku TOTALbet posiadamy możliwość skorzystania z dużego pakietu powitalnego do 5000 zł od depozytu. Bukmacher dodatkowo daje graczowi wybór formy bonusu i jego obrotu. Przykładowo przy czterokrotnym obrocie:

 • wysokość stawki: 10-5000 zł
 • obrót: czterokrotny, z minimum czterema zdarzeniami
 • kurs minimalny zdarzenia: 1,25

Superbet – 50 zł na start!

Na początku przygody z Superbet otrzymamy możliwość skorzystania z promocji 50 zł na start. W tym przypadku wystarczy zaledwie jednokrotny obrót i dwa zdarzenia na kuponie. Zakłady zagrane ze środków depozytowych, nie tylko wygrane, ale także i te przegrane, wliczają się do obrotu. Na skorzystanie z bonusu mamy 7 dni.

 • maksymalna wysokość bonusu: 50 zł
 • obrót: jednokrotny
 • kurs minimalny kuponu: 1,80 (pojedyncze zdarzenie 1,30)

ETOTO – bonus do 1500 zł!

Podobnie do poprzedników działa także ETOTO. Na stronie tego bukmachera otrzymamy bonus od pierwszego depozytu do 1500 zł, który jest aktywny przez 30 dni.

 • maksymalna wysokość bonusu: 1-1500 zł
 • obrót: sześciokrotny
 • kurs minimalny kuponu: 2,20 (pojedyncze zdarzenie 1,30)

eWinner – cashback na konto główne!

Jednym z niewielu polskich bukmacherów, którzy zwracają środki z zakładu bez ryzyka na konto główne jest eWinner. Bez wątpienia to najlepsza opcja dla graczy, którzy mogą w przypadku porażki wypłacić swoje środki bez żadnego obrotu.

 • maksymalna wysokość bonusu: 20-100 zł
 • obrót: brak
 • kurs minimalny kuponu: brak wymagań

forBET – 14 dni bez podatku!

Oprócz standardowego pakietu powitalnego, forBET dla graczy oferuje także dwutygodniowy okres gry bez podatku. 12% pobieranej kwoty stawki przez Ministerstwo Finansów już na starcie często irytuje graczy, więc ten bukmacher niejako chce to wynagrodzić początkującym klientom i bierze podatek na siebie.

 • czas trwania promocji: 14 dni od momentu rejestracji
 • liczba zdarzeń na kuponie: trzy
 • kurs minimalny zdarzenia: 1,30

PZbuk – cashback 500 zł

Aktywacja promocji na PZbuk jest dość ciekawa. Bukmacher bowiem oferuje zwrot nie od pierwszego postawionego zakładu, a od pierwszego zakładu rozliczonego jako przegrany. Aktywacja promocji składa się z trzech kroków. Pierwszym z nich jest dokonanie wpłaty i postawienie kuponu z dwoma zdarzeniami wraz z kursem 1,4 na pojedyncze zdarzenie. Jeśli nasz zakład zostanie rozstrzygnięty jako przegrany, wówczas otrzymamy pełną wysokość stawki do 500 zł.

 • maksymalna wysokość bonusu: 500 zł
 • obrót: jednokrotny, z dwoma zdarzeniami
 • kurs minimalny zdarzenia: 1,40

Fortuna – 100% do 2000 zł + 20 zł freebet!

Po założeniu konta, za samą rejestrację otrzymujesz od bukmachera 20 zł na grę, w postaci 2800 punktów FKP, które znajdą się na Twoim koncie. FKP to Fortuna Klub Plus. Możemy je wykorzystać na darmowe zakłady.

Z bonusu korzystamy 7 dni po aktywacji konta, a Fortuna nie wymaga od nas minimalnej liczby zdarzeń oraz minimalnego kursu na kuponie.

 • wysokość bonusu: 20 zł
 • obrót: brak
 • kurs minimalny: brak

W ramach pakietu na start otrzymujemy także bonus od pierwszego depozytu do 2000 zł. Zaakceptuj bonus, następnie w ciągu 3 dni wpłać swój pierwszy depozyt. Później, w czasie 4 dni od wpłaty, postaw swój pierwszy zakład.

 • wysokość bonusu: 2000 zł
 • obrót: czterokrotny w ciągu 30 dni od otrzymania bonusu
 • kurs minimalny kuponu: 1,60
 • liczba zdarzeń: 3

Betclic  – cashback do 550 zł!

W ramach tej oferty na start gracze mają szansę skorzystać z cashbacku do 550 zł. Jeśli nasz kupon okaże się wygrany, to środki wracają na konto główne. W przypadku porażki sytuacja się mocno komplikuje, ponieważ zwrot wraca na konto bonusowe aż z ośmiokrotnym obrotem.

 • wysokość stawki: 10-550 zł
 • obrót: ośmiokrotny
 • kurs minimalny kuponu: 2,00

Fuksiarz  – cashback 50% do 500 zł

Po procesie rejestracji w Fuksiarzu otrzymamy możliwość skorzystania z 50% cashbacku na konto główne. Minimalna wpłata wynosi 20 zł, zaś maksymalna, aby wykorzystać pełny zwrot – 1137 zł. Kupon promocyjny musi zawierać co najmniej dwa zdarzenia.

 • maksymalna wartość zwrotu: 500 zł
 • liczba zdarzeń: minimum dwa zdarzenia
 • kurs minimalny zdarzenia: 1,20

betX – pakiet do 7777 zł

Założenie konta w betX uprawnia nas między innymi do skorzystania z pakietu powitalnego do 7777 zł. Na pierwszy rzut oka wygląda to całkiem obiecująco. Minimalna kwota wpłaty wynosi 10 zł, zaś maksymalna 7777 zł. Musimy jednak pamiętać, że obrót bonusem jest czterokrotny.

 • wysokość stawki: 10-7777 zł
 • obrót: czterokrotny, minimum cztery zdarzenia
 • kurs minimalny kuponu: 2,44 (pojedyncze zdarzenie 1,25)

Metody na skuteczne obstawianie

W typowaniu wyników liczy się przede wszystkim doświadczenie oraz chłodna kalkulacja. Nie bez znaczenia jest także wiedza. Na początku warto posiłkować się rzetelnymi informacjami, które pozwolą przybliżyć prawdopodobieństwo danego rezultatu. W przypadku piłki nożnej należy kierować się następującymi informacjami:

 • średnia punktowa pięciu ostatnich spotkań
 • miejsce rozgrywania najbliższego spotkania – dom/wyjazd
 • obecność kluczowych zawodników
 • ewentualne absencje za kartki, tudzież kontuzje
 • okres trwania sezonu
 • aktualna forma drużyny

Tego rodzaju informacje pozwolą przygotować odpowiedni grunt pod postawienie zakładu. Wiele firm bukmacherskich oferuje także specjalny bonus w postaci udostępniania typów najlepszych na świecie graczy, a także ekspertów.

Zasady bezpiecznego obstawienia

Niezależnie od nierównego rozkładu sił i bezlitosnej matematyki, gracz nie musi być w starciu z bukmacherem bez szans. Poniżej przedstawionych zostanie kilka podstawowych rad dotyczących zakładów, które pozwolą zmaksymalizować szanse na wygrane.

 • Nieobstawianie w ciemno – przed postawieniem zakładu warto przeanalizować ostatnie spotkania np. obu drużyn czy poprzednie potyczki pomiędzy zespołami. Pozwoli to nam ocenić dokładnie formę obstawianych przez nas ekip. Granie zdarzeń „w ciemno”, bez przygotowania,  może doprowadzić do częstych porażek.
 • Unikanie wielokrotnych zakładów – taśmy potrafią przynieść spektakularne wygrane, ale często kończą się porażką. Powinniśmy dawkować mecze i korzystać z dwóch lub trzech zdarzeń na kuponie. Wytrawni gracze lubią także obstawiać single z kursem w okolicach 2.00, co jest idealne na podwojenie stawki zakładu.
 • Yield – pojęcie wyrażane w %. W skrócie jest to zwrot z inwestycji, czyli w naszym przypadku ile tak naprawdę udało nam się zarobić po odliczeniu stawki zakładów oraz podatku. Nie może być to oczywiście całkowity wyznacznik, czy nasze ostatnie typy były poprawne, ale zazwyczaj ma to kolosalne znaczenie przy naszych miesięcznych rozliczeniach. Interpretacja yieldu jest oczywiście zależna od typów. Czym jest ich więcej, tym yield zapewne będzie mniejszy, ponieważ trudniej go otrzymać na wyższym poziomie.