Federacje bokserskie
Boks to dyscyplina, w której najważniejszą rolę w kontekście organizacji odgrywają federacje bokserskie. Dlaczego mamy do czynienia z kilkoma federacjami? Jakie są najważniejsze federacje bokserskie? Czy w poszczególnych organizacjach międzynarodowych mieliśmy do czynienia z sukcesami polskich zawodników lub zawodniczek?
Federacje w boksie – lista
Federacji bokserskich funkcjonuje naprawdę sporo. Funkcjonuje to zupełnie na innych zasadach niż MMA. Każda z nich ma odrębny regulamin, ranking i włodarzy. Biorąc pod uwagę liczbę federacji, wyróżnić możemy przede wszystkich cztery z nich. Są to:
- WBC (World Boxing Council)
- WBA (World Boxing Association)
- IBF (International Boxing Federation)
- WBO (World Boxing Organization)
- IBO (International Boxing Organization)
Dlaczego w boksie jest kilka federacji?
W kontekście federacji bokserskich można się pogubić. Paradoksalnie jest to bardziej skomplikowane niż projektu typu Fame MMA. Nie dość, że mamy aż 17 kategorii wagowych, to dochodzi kilka organizacji. U wielu osób rodzi się pytanie, dlaczego nie funkcjonuje jedna, główna federacja, która mogłaby zrzeszać najlepszych pięściarzy, dzięki czemu sprawa mistrza byłaby bardzo klarowna. W dużej mierze powstanie kilku głównych organizacji jest efektem konfliktu interesów.
Dla przykładu, WBO (World Boxing Organization) zostało założone przez portorykańskich i dominikańskich biznesmenów, którzy byli niezadowoleni z działań WBA, dlatego stworzyli własną organizację. Z kolei IBF (International Boxing Federation) powstało w latach 80-tych za inicjatywą Boba Lee, który przegrał wybory na prezydenta organizacji WBA. Lee postanowił założyć własną federację z grupą innych działaczy.
Historie WBO i IBF powodują jednak, że z prestiżem kojarzą się przede wszystkim organizacje WBC i WBA. Większa liczba organizacji sprawia także, iż zakres oferty u zakładów bukmacherskich jest znacznie większy.
WBC – jedna z największych federacji bokserskich
World Boxing Council (WBC) to jedna z największych i najbardziej prestiżowych federacji bokserskich na świecie powstała 14 lutego 1963 roku w Meksyku z inicjatywy 12 państw. Mowa o USA, Argentynie, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Portoryko, Peru, Wenezueli, Chile, Panamie, Filipinach, Meksyku oraz Francji. Obecnie do organizacji należy aż 161 państw, a prezydentem WBC w latach 1975-2014 był Jose Sulaiman.
Aktualnym mistrzem wagi ciężkiej WBC jest Tyson Fury, który zdobył tytuł 22 lutego 2020 roku. Jego ostatni pojedynek z Deontayem Wilderem wzbudził ogromne zainteresowanie, dzięki czemu na rynku bukmacherskich mogliśmy zaobserwować mnóstwo kodów bonusowych.
Polacy w WBC
Dla Polski szczególną datą w kontekście WBC jest 21 maja 2005 roku. Pierwszy raz w historii federacji WBC mistrzem świata został Polak – Tomasz Adamek, który pokonał Australijczyka Paula Briggsa. Niecałe pięć lat później drugim mistrzem z Polski w federacji WBC został Krzysztof Włodarczyk.
Aktualnie na czołowych miejscach w rankingach WBC możemy znaleźć następujących Polaków:
- Mateusz Masternak
- Michał Cieślak
- Maciej Sulecki
- Fiodor Czerkaszyn
WBA – międzynarodowa organizacja boksu zawodowego
World Boxing Association (WBA) to międzynarodowa organizacja bokserska założona w 1962 roku na bazie działającej od lat 20-tych XX wieku National Boxing Association (NBA). Siedzibą WBA jest Panama. Od 1982 do 2016 roku prezydentem World Boxing Association był Gilberto Mendoza. Aktualnie tę funkcję pełni jego syn – Gilberto Mendoza Jr.
WBA organizuje walki w 17 kategoriach wagowych. W każdej z nich jest odrębny ranking najlepszych pięściarzy. Obecnym mistrzem świata w wadze ciężkiej jest Ołeksandr Usyk, który pokonał 25 września 2021 roku Anthony’ego Joshuę.
Polacy w WBA
W porównaniu z rankingami różnych kategorii WBC, aktualnie w rankingach WBA na próżno możemy szukać polskich nazwisk. W przeszłości walki o tytuły mistrzów świata w tej organizacji toczyli jednak:
- Andrzej Gołota (2004,, ciężka)
- Dariusz Michalczewski (2006, półciężka)
- Grzegorz Proksa (2012, średnia)
- Mariusz Wach (2012, ciężka)
- Andrzej Wawrzyk (2013, ciężka)
- Paweł Kołodziej (2014, junior ciężka)
- Paweł Głażewski (2014, półciężka)
- Mateusz Masternak (2014, junior ciężka)
IBF – organizacja bokserska powstała na bazie USBA
International Boxing Federation (IBF) to międzynarodowa organizacja boksu zawodowego, utworzona w 1983 roku na bazie United States Boxing Association (USBA), a także kilku organizacji z Europy oraz Ameryki Południowej. Założycielem organizacji jest Bob Lee, który startował w wyborach prezydenckich organizacji WBA. Dla Lee zakończyły się one niepowodzeniem, więc postanowił stworzyć własną organizację, razem z kilkoma działaczami.
Od 2001 roku prezydentem International Boxing Federation jest Marian Muhammad. Walki organizowane w IBF odbywają się w 17 kategoriach wagowych.
Polacy w IBF
Pierwszym Polakiem, który zdobył pas IBF był Dariusz Michalczewski. Później po tytuł sięgali także Krzysztof Włodarczyk i Tomasz Adamek.
Aktualnie w rankingach IBF możemy znaleźć trzech Polaków:
- Mateusz Masternak (junior ciężka)
- Paweł Stępień (półciężka)
- Fiodor Czerkaszyn (średnia)
WBO – prestiżowa federacja bokserska z siedzibą w Portoryko
World Boxing Organization (WBO) to jedna z najbardziej prestiżowych i największych organizacji bokserskich na świecie. Została założona przez grupę portorykańskich i dominikańskich biznesmenów, którzy sprzeciwiali się działaniom WBA, oskarżając federację o niejasności w kontekście przepisów, a także rankingów.
Siedzibą organizacji jest San Juan w Portoryko, a funkcję prezydenta World Boxing Organization pełni od 1996 roku Francisco Varcacel z Portoryko.
Polacy w WBO
Pierwszym mistrzem z Polski w federacji WBO został Dariusz Michalczewski, który wygrał w Hamburgu z Leonzerem Barberem. Michalczewski bronił pas przez ponad dziewięć lat. W 2015 roku mistrzem WBO został Krzysztof Głowacki, który pokonał Marco Hucka w Newark.
Obecnie w rankingach WBO możemy znaleźć trzech Polaków. Wszyscy znajdują się w kategorii junior ciężkiej, czyli do 90,719 kg:
- Krzysztof Głowacki
- Mateusz Masternak
- Michał Cieślak
IBO – organizacja bokserska Eda Levine’a
International Boxing Organization (IBO) to organizacja, która powstała w 1993 roku na Florydzie, a inicjatorem założenia IBO był Ed Levine. Federacja sankcjonuje walki boksu zawodowego, prowadzi rankingi, a także przyznaje tytuły mistrzowskie.
Polacy w IBO
Historia polskiego boksu w kontekście IBO jest bardzo bogata. W 1999 roku interkontynentalnym mistrzem wagi ciężkiej został Przemysław Saleta. Jacek Bielski mógł z kolei pochwalić się tytułem mistrza międzykontynentalnego. Wyniki w IBO osiągał także Tomasz Adamek – mistrz wagi junior ciężkiej z 2007 roku.
Na tym nie koniec polskich sukcesów w International Boxing Organization. Mateusz Masternak w 2010 roku został interkontynentalnym mistrzem wagi junior ciężkiej. W tym samym roku międzynarodowym mistrzem wagi superśredniej był Piotr Wilczewski. Dwa lata później po mistrzostwo wagi półciężkiej sięgnął Andrzej Fonfara.
Na przestrzeni ostatnich lat w rankingach WBO wagi ciężkiej znajdowali się tacy Polacy jak:
- Adam Kownacki
- Tomasz Adamek
- Artur Szpilka
- Mariusz Wach
- Izuagbe Ugonoh
- Łukasz Różański
- Sergiej Werwejko
- Krzysztof Zimnoch