Podatek od zakładów bukmacherskich
Zakłady bukmacherskie nie różnią się od innych gałęzi biznesu. Na polskim rynku działają legalni operatorzy, posiadający licencje wydane przez Ministerstwo Finansów. Co za tym idzie, muszą odprowadzać podatki na rzecz Skarbu Państwa. Finalnie te kwoty płacą graczę pod różnymi postaciami. Warto zapoznać się, jak to wygląda w praktyce na polskim rynku.
SPRAWDŹ BIEŻĄCE INFORMACJE O BRANŻY ROZRYWKOWEJ W POLSCE
Czy wygrana u bukmachera podlega opodatkowaniu?
Tak, w Polsce obowiązuje podatek od wygranej u bukmacherów. Ten jednak nie obejmuje znacznej części wygranych. Zgodnie z zapisami ustawy hazardowej, wszystkie wygranej powyżej kwoty 2279 złotych są obarczone 10% podatkiem.
Warto dodać, że podatek dotyczy całej kwoty, a nie tylko nadwyżki nad wspomnianą kwotę. Krótko mówiąc, jeśli wygrywamy 3000 złotych, wówczas płacimy 300 zł podatku, zatem realnie wygrywamy 2700.
Ile wynosi podatek od zakładów bukmacherskich?
Są dwa rodzaje podatków w zakładach bukmacherskich. Podatek od wygranych wynosi 10% i dotyczy wszystkich kwot powyżej 2279 złotych. Ze względu na wysokość kwoty, od której występuje, jest dla wielu graczy nieosiągalny lub niespotykany.
Natomiast każdy z klientów styka się z 12% podatkiem od stawki. Oba podatki płaci bukmacher do skarbu państwa, jednak za pośrednictwem graczy. Tj. klient ponosi realne koszty.
Kto płaci podatek od gier?
Podatki od gier płacą operatorzy, a zatem firmy bukmacherskie. Oczywiście jednak każdy bukmacher ma jeden cel – zarobić pieniądze. To firmy nastawione na zysk, zatem nie mogą swoim klientom “sponsorować” pieniędzy. Krótko mówiąc podatek od gier przechodzi na gracza.
Skoro firma jest zobowiązana płacić 12% podatek, to ten przechodzi na każdego klienta u legalnego bukmachera. Jak to wygląda w praktyce? Z każdej 100zł postawionej u bukmachera, 12 idzie de facto na pokrycie podatku, a pozostałe 88 jest realną stawką zakładu. Można zatem kurs pomnożyć przez stawkę, a następnie przez 0,88 – realną stawkę. Wówczas otrzymujemy faktyczną wygraną z danego kuponu.
Czy da się grać bez podatku?
Każdy zakład jest obarczony podatkiem od stawki. Ponadto, pojawiają się podatki od wygranej u bukmacherów. Te dotyczą tylko tych wygranych, których kwota jest wyższa niż 2279 złotych. Często jednak bukmacherzy organizują promocje z grą bez podatku.
Operatorzy nadal odprowadzają 12% podatku do fiskusa, jednak w określonych przypadkach rezygnują z pobierania tej daniny od graczy. To oznacza, że 100% naszej stawki można pomnożyć przez kurs zdarzenia i otrzymujemy realną kwotę, którą możemy wygrać. Warto zatem śledzić promocje bukmacherów, którzy coraz częściej oferują czasowe możliwości na grę bez podatku.
Podatek od zakładów bukmacherskich opinie - sprawdź!