Ranking bukmacherów 2020

Lista legalnych polskich bukmacherów obejmuje aktualnie już 19 podmiotów. Póki co nie wszystkie rozpoczęły swoją działalność internetową, jednak te, które są już obecne na rynku systematycznie budują na nim swoją pozycję. Niniejszy ranking bukmacherów powstał na podstawie naszych obserwacji, analiz i doświadczeń. Uwzględniliśmy w nim najlepszych naszym zdaniem siedmiu najlepszych bukmacherów, a pod uwagę braliśmy najważniejsze dla gracza czynniki, takie jak: atrakcyjność bonusu powitalnego, bogactwo oferty, wysokie kursy czy też promocje dla stałych graczy.

Lp. Bukmacher Logo Kod promocyjny Bonus na Start Odbierz prezent Recenzja
1. BETFAN GRAMGRUBO 2331 zł od depozytu + 600 zł zakład bez ryzyka + 30 zł darmowych zakładów Odbierz prezent
2. STS GRAMGRUBO Odbierz 1200 zł bonusu od depozytu + 29 zł freebet Odbierz prezent
3. Totolotek GRAMGRUBO 500 zł od depozytu Odbierz prezent
4. TOTALBET GRAMGRUBO 50 zł za darmo + bonus od depozytu 100% do 5000 PLN Odbierz prezent
5. BETCLIC GRAMGRUBO550 Odbierz 550 zł na zakład bez ryzyka Odbierz prezent
6. Fortuna GRAMGRUBO125 Zakład bez ryzyka 125 zł + 20 zł na START + 1000 zł od depozytu! Odbierz prezent
7. forBET - BONUS aż do 2000 zł Odbierz prezent
8. LVBET MEGABONUS 1500 zł + 20 zł freebet Odbierz prezent
9. Noblebet brak kodu 2000 PLN Odbierz prezent

Dogłębna analiza każdego istotnego czynnika pozwoliła nam otrzymać szczegółowego wizerunku danego bukmachera, dzięki któremu mogliśmy go umieścić na konkretnym miejscu w naszym rankingu. Ranking ten pomoże każdemu przy wyborze najlepszego legalnego bukmachera na start. Poza miejscem na liście przygotowaliśmy także dla każdego z nich recenzję, w której opisaliśmy wszelkie istotne detale. Jakie zatem czynniki braliśmy pod uwagę przy analizie każdego z bukmacherów?

Bonus powitalny

Wiele osób przy wyborze bukmachera zwraca uwagę w głównej mierze na to, co bukmacher ma do zaoferowania na start. W Polsce zdecydowana większość podmiotów oferuje dla nowych klientów bonusy powitalne, wśród których królują bonusy od depozytu  oraz zakłady bez ryzyka. Analizując poszczególne firmy patrzyliśmy na to, jakiej wysokości jest kwota tych promocji oraz jakie są warunki ich obrotu.

Oferta bukmacherska

Oferta bukmacherska jest tym, co jest absolutnie kluczowym elementem każdego operatora, ponieważ określa ona liczbę dyscyplin dostępnych do obstawiania oraz poszczególne rynki zdarzeń na dane wydarzenie. W tym kryterium braliśmy pod uwagę to, jak bogata jest oferta przedmeczowa, a także ta z zakładki „zakładów na żywo”. Sprawdzaliśmy, jak wiele rynków zdarzeń na poszczególne wydarzenia oferuje dany bukmacher. Porównywaliśmy nie tylko najpopularniejsze dyscypliny sportowe, ale także te niszowe oraz zakłady na rozrywkę, wydarzenia polityczne i społeczne.

Wysokość kursów bukmacherskich 

Dla każdego gracza wysokość kursów bukmacherskich jest niezwykle istotną kwestią, ponieważ w głównej mierze to od nich zależy potencjalna wysokość wygranej. Oznacza to, że w wielu przypadkach właśnie ostateczna wysokość wygranej zadecyduje o tym, w którym bukmacherze zdecyduje się zawrzeć zakład dany gracz. W tym punkcie wzięliśmy pod uwagę fakt, jakie marże nakłada podmiot na najważniejsze dyscypliny i najważniejsze wydarzenia sportowe.

Promocje dla stałych graczy  

Dla osób, które są doświadczone w grach bukmacherskich i posiadają konta u większości operatorów to właśnie bonusy lojalnościowe stanowią największy magnes. Tutaj zwracaliśmy uwagę na to, jak często pojawiają się owe promocje, jakiej wysokości są dane bonusy, jakie przysługują im ewentualne warunki obrotu, a także to, jakiego rodzaju jest dany bonus. Bardzo ważnym czynnikiem była także możliwość gry bez podatku i jej warunki.

Aplikacja mobilna

Biorąc pod uwagę fakt, że coraz częściej gracze pragną zawierać zakłady za pomocą urządzeń mobilnych, to dedykowane aplikacje każdego bukmachera są bardzo ważną kwestią przy jego wyborze. W tym punkcie sprawdziliśmy, którzy operatorzy oferują takowe aplikacje dla swoich klientów, czy obsługują one urządzenia z systemem operacyjnym Android i iOS oraz oceniliśmy działanie samej aplikacji.

Metody płatności

Jest to nieco pomijany aspekt, ponieważ obecnie w zasadzie każdy bukmacher oferuje swoim graczom szeroki wachlarz metod płatności do wyboru. Najważniejsze dla nas w tym kryterium były błyskawiczne płatności, takie jak: karty kredytowe czy błyskawiczne przelewy bankowe oraz płatności za pośrednictwem portfeli internetowych (Skrill, Neteller).

1. miejsce w rankingu bukmacherów – BETFAN

BETFAN jest bukmacherem wciąż jeszcze dość „świeżym” na polskim rynku, ponieważ debiutował na początku 2019 roku. W tym czasie błyskawicznie zyskał on sobie szeroko grono zadowolonych klientów za sprawą idealnego dostosowania się do ich potrzeb. Operator ten stara się zacierać granicę na linii: bukmacher – klient, podchodząc do każdego z graczy w bardzo luźny, przyjacielski wręcz sposób. BETFAN często przypomina o tym, że nadrzędną wartością jest zadowolenie klienta, a także stałe dostosowywanie się do rynkowych oczekiwań. Taki sposób podejścia do gracza nie oznacza jednak braku profesjonalizmu, ponieważ stoi on tutaj na naprawdę wysokim poziomie.

Co jednak, gdy przyjrzymy się już detalom? Błyskawicznie musi się nam rzucić w oczy niezwykle atrakcyjny bonus powitalny, najprawdopodobniej najlepszy na polskim rynku. Mamy tutaj nie tylko standardowy bonus od depozytu (składają się na niego pierwsze 3 wpłaty, a maksymalna kwota, którą można zgarnąć to aż 2331 zł), ale także unikalny zakład bez ryzyka do 600 zł, w którym w razie porażki środki wracają na konto bonusowe gracza oraz 15 darmowych zakładów, których łączna wartość sięga 30 zł.

Oferta tego bukmachera prezentuje się równie imponująco. Każdy musi zwrócić uwagę na fakt, że BETFAN przywiązuje ogromną wagę do szeroko pojętych wydarzeń rozrywkowych. W tej kategorii na polskim rynku nie ma on sobie równych. Znajdziemy tutaj bardzo ciekawe zdarzenia ze świata sportu, polityki, muzyki, czy filmu. Przyjacielskie podejście do klienta skutkuje tym, że natkniemy się nawet na te zdarzenia, które wydają nam się najbardziej absurdalne. Kolejnym wyróżniającym się punktem jest z całą pewnością sekcja Player Bets, w której znajdziemy najrozmaitsze zdarzenia związane z poszczególnymi zawodnikami występującymi w danym spotkaniu. Sekcja ta jest czymś, na co BETFAN ma pełną wyłączność, więc próżno jest szukać podobnej oferty wśród innych firm. Nie mogło zabraknąć także zdarzeń na esport oraz sporty wirtualne, czyli dziedzin cieszących się coraz większą popularnością wśród graczy. Jak już wspomnieliśmy, BETFAN jest niezwykle otwarty na potrzeby swoich klientów, więc nie ogranicza się tylko do tego, co sam oferuje. Mamy tutaj na myśli kolejną ciekawą opcję, a mianowicie „My Bet”. Dzięki tej opcji gracz ma możliwość zaproponowania bukmacherowi umieszczenia w ofercie interesującego go zakładu. Jest to całkiem przydatne w chwili, gdy klient nie może znaleźć zakładu, który chciałby obstawić. Propozycja zakładu jest rozpatrywana błyskawicznie, a czas oczekiwania nie przekracza 24. godzin.

Kursy w BETFAN, same w sobie nie są może najbardziej imponujące, jeśli zestawimy je z kursami na te same zdarzenia wśród innych bukmacherów. Aby mieć jednak pełnię obrazu należy pochylić się nad jeszcze jednym aspektem, a mianowicie grze bez ryzyka. W BETFAN otrzymanie dodatkowych 14% do wygranej (co stanowi grę bez podatku) jest dość proste, co oznacza, że ostateczna jej wysokość jest porównywalna, a w wielu przypadkach nawet większa niż przy tych samych zdarzeniach zawartych u innych bukmacherów. Do tego, BETFAN oferuje nam też szeroką ofertę na sporty wirtualne oraz gry karciane, a także Matchday Boost, gdzie każdego dnia podwyższany jest kurs na jedno z najważniejszych wydarzeń.

Aplikacja mobilna powstała kilka miesięcy po starcie działalności bukmachera, co wskazuje na to, że przyłożono się do niej w 100%. Jest ona intuicyjna i przejrzysta, a znajdziemy w niej wszystko to, co za pomocą strony internetowej. Jej plusem jest na pewno fakt, że jest dostępna na smartfony z systemem operacyjnym Android oraz iOS. Metody płatności może nie należą do najwybitniejszych, ponieważ ograniczamy się do BLIKa i Przelewów24. Co prawda nie stanowi to olbrzymiej kuli u nogi, jednak brak płatności chociażby przy pomocy portfeli internetowych jest pewną niedogodnością.

Nie zmienia to jednak faktu, że BETFAN pomimo krótkiej obecności na rynku praktycznie z miejsca stał się na nim absolutną czołówką, a wprowadzane przez nich rozwiązania są niezwykle celne i trafiają w potrzeby klientów. Wyraźnie widać też ogromny zapał i chęć stawania się coraz lepszymi, co również podnosi nieco ogólną ocenę.

2. miejsce w rankingu bukmacherów - STS

Drugie miejsce trafia do najbardziej znanej polskiej marki czyli STSu. Bukmacher jest obecny na krajowym rynku już od 1997 roku i od tego czasu regularnie buduje swoją pozycję. Początkowo były to naturalnie wyłącznie punkty stacjonarne, jednak ostatnie lata stoją pod znakiem mocnej ekspansji działalności internetowej. STS od kilku dobrych lat znajduje się w czołówkach rankingów, co uświadamia tylko, jak dobrą pracę wykonuje. Włodarze bukmachera nie spoczywają jednak na laurach i stale próbują zapewnić klientom jak najlepszy produkt, w ostatnim czasie wychodząc z nim nawet poza granice Polski.

Pomimo przewodnictwa na rynku STS nie zapomina o nowych klientach i nie opiera się wyłącznie na renomie. W tym celu przygotowany jest bardzo atrakcyjny bonus powitalny, jeden z najlepszych na polskim rynku. Mamy tutaj do czynienia tak naprawdę z dwoma różnymi bonusami składającymi się na jedną całość. Mowa tutaj o bonusie od depozytu do 1200 zł oraz freebecie w wysokości 25 zł. Warunki obrotu bonusu od depozytu nie są zbyt wygórowane, co stanowi na pewno pozytyw. Podobnie jest z freebetem, czyli darmowymi środkami na grę od bukmachera. Dzięki tej opcji nowy gracz może spokojnie zaznajomić się z ofertą bukmachera bez inwestowania swoich pieniędzy. Za to należą się wielkie brawa, ponieważ widzimy, że operatorowi nie zależy tylko na zatrzymaniu dotychczasowych klientów, ale także na przyciąganiu nowych.

Jak na największy legalny podmiot przystało, oferta zakładów jest bardzo rozległa i obejmuje nie tylko rozmaite dyscypliny sportowe, ale także esport i zakłady wirtualne. Fakt, że mamy osobną zakładkę dotyczącą esportu wyraźnie wskazuje na to, że STS bardzo mocno chce promować tę formę rozrywki. Zakłady wirtualne podobnie stoją na bardzo wysokim poziomie. Ogromny plus należy się STSowi za Betgames, czyli symulowane gry karciane online. Mamy tutaj do wyboru wojnę, poker oraz bakarat. Kolejnym ogromnym pozytywem są z całą pewnością świetne transmisje na żywo, gdzie zobaczymy rozgrywki piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej czy tenisa.

Pod względem kursów bukmacherskich STS nie odstaje od krajowej czołówki. W większości rozgrywek nakładana marża jest niewielka, dzięki czemu gracz może cieszyć się wyższą wygraną. Naturalnie nie jest to regułą, jednak z całą pewnością należy przyznać, że w tych najpopularniejszych rozgrywkach STS proponuje konkurencyjne kursy. Gdyby tego było mało, możemy także znaleźć podwyższone kursy w zakładkach „Superoferta” oraz „Hit dnia”, które obejmują najciekawsze rozgrywki danego dnia. Ciekawą opcją jest z pewnością możliwość zawarcia tzw. „bezpiecznego zakładu”. Spełniając pewne warunki możemy wówczas wygrać pieniądze nawet jeśli jedno zdarzenie na kuponie okaże się nietrafione.

STS jest czołową marką w Polsce, co oznacza bardzo wielu zadowolonych klientów. Nic lepiej nie wpływa jednak na ich zadowolenie jak organizowane promocje dla stałych graczy. Wśród nich trafimy chociażby na promocje, w których otrzymamy bonusowe środki po zagraniu kuponu związanego z Betgames, esportem, bądź też sportami wirtualnymi. Warto także zwrócić uwagę na możliwość otrzymania środków na grę dzięki zaproszeniu do gry swojego znajomego. Kiedy ten zarejestruje się w STS z naszego linku polecającego, wówczas zarówno my, jak i on, otrzymujemy dodatkowe pieniądze.

Jeśli chodzi o aplikację mobilną, to mamy w tej materii do czynienia z jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym produktem w kraju. Bukmacher nie rozczarowuje, a liczba możliwości, które oferuje nam aplikacja STS jest naprawdę ogromna. Używając tej aplikacji możemy spotkać opcje, których nie doświadczymy wśród konkurencji. Możemy bez problemu ingerować w swój kupon, filtrować ofertę lub też zawierać szybki zakład. Godna uwagi jest też możliwość uruchomienia czatu z konsultantem. Wśród metod płatności znajdziemy w zasadzie wszelkie dostępne opcje, od kart kredytowych po portfele gotówkowe oraz wpłatę w punkcie naziemnym.

Swoją czołową pozycję na rynku STS może uświadomić nam dzięki liczbie sponsorowanych drużyn oraz organizacji. Znajdziemy wśród nich reprezentację Polski w piłce nożnej, Lech Poznań, Pogoń Szczecin, VIVE Kielce czy też zespoły esportowe. STS jest w zasadzie synonimem zakładów bukmacherskich w Polsce, a ich obecna forma również nie pozostawia wiele do życzenia

3. miejsce w rankingu bukmacherów - Totolotek

Na ostatnim stopniu podium znalazł się u nas najstarszy legalny polski bukmacher czyli Totolotek. Obok STS-u jest to najbardziej rozpoznawalna marka w Polsce, co świadczy o tym, jak dobrze wpisała się ona w branżową rzeczywistość. Totolotek rozpoczął swoją działalność już w roku 1992 i była to oczywiście działalność w lokalach stacjonarnych. Rozwój Internetu sprawił, że operatora nie mogło też zabraknąć w działalności online, która rozpoczęła się w 2013 roku. Tak ogromny bagaż doświadczeń nie mógł nie przełożyć się na wysokie miejsce w rankingu, gdyż zaowocował on doskonałą znajomością potrzeb klientów, a także znajomością całego rynku.

Bonus powitalny w Totolotku raczej nie robi dużego wrażenia na samym początku, gdyż jest to dobrze nam znany bonus 100% od depozytu. Dodatkowo, kwota, jaką możemy otrzymać od bukmachera również nie jest największa, gdyż jest to "zaledwie" 500 zł. Aby odebrać pełny bonus należy wpłacić na swoje konto 500 zł (minimalnie należy wpłacić 20 zł, aby bonus został przyznany), a automatycznie na koncie bonusowym pojawi się 500 zł bonusu. Należy oczywiście pamiętać o tym, że konto gracza musi być w pełni zweryfikowane. Bonus jest jednak godny uwagi poprzez warunki jego obrotu. Nie ma z nimi dużego problemu i wyglądają one o wiele lepiej niż w przypadku wielu innych podmiotów. Jeśli chodzi o konkrety, to kwota depozytu oraz bonusu musi zostać obrócona trzykrotnie, a do obrotu zaliczane są kupony z minimum trzema zdarzeniami z kursem minimalnym pojedynczego wynoszącym 1.35.

Oferta zakładów jest atrakcyjna i porównywalna z tą oferowaną przez konkurencję. Znajdziemy tutaj zarówno najpopularniejsze, jak i bardziej niszowe rozgrywki. Ciekawie prezentują się poszczególne rynki zdarzeń na mecze piłkarskie, gdyż znajdziemy kilka unikalnych w skali całego rynku zakładów. Naturalnie nie zabrakło także w ofercie zakładów na esport, który jest coraz chętniej obstawiany przez graczy, zwłaszcza młodszego pokolenia. Na uwagę zasługuje także sekcja ze statystykami, gdzie mamy dostęp do 28. dyscyplin.

Jeśli chodzi o kursy bukmacherskie, to w Totolotku sprawa wygląda naprawdę bardzo, bardzo solidnie. Kursy na najpopularniejsze rozgrywki piłkarskie są bardzo wysokie i wielokrotnie mogą konkurować o miano najwyższych na rynku. Jest to na pewno jedna z kluczowych dla wielu graczy kwestii, gdyż jak wiadomo - im wyższe kursy, tym wyższa potencjalna wygrana. Ponadto, gracze są wspomagani promocją Bonus King Size, gdzie każde dodatkowe zdarzenie przy kuponie AKO premiowane jest dodatkowym procentem do wygranej.

W promocjach możemy wymienić wyżej wspomniany Bonus King Size czy też regularnie uruchamiane promocje typu Lucky Loser, gdzie możliwa jest gra bez ryzyka na najpopularniejsze wydarzenia sportowe. Totolotek oferuje także program lojalnościowy Bet Club, w którym zbierając punkty można wymieniać je w późniejszym czasie na zakłady.

Totolotek ma w swojej ofercie aplikację mobilną zarówno na urządzenia z systemem operacyjnym Android, jak i iOS. Aplikacja działa przyzwoicie, a gracze mogą wspomagać się także wersją mobilną strony, która także nie powinna nikomu sprawiać dużego problemu. Co warte odnotowania, Totolotek przyznaje bonus graczom, którzy pobiorą aplikację mobilną. Wystarczy tylko dokonać depozytu i odebrać bonus 100% do 49 zł. Wśród metod płatności znajdziemy najpopularniejsze z nich, czyli Dotpay (przelew bankowy, karta płatnicza i paysafecard), tpay.com oraz doładowanie z portfela elektronicznego Skrill lub kartą płatniczą.

Totolotek jest z całą pewnością godnym uwagi bukmacherem, który od lat starannie buduje swoją wysoką pozycję na rynku. Z całą pewnością na tle konkurencji wyróżnia go innowacyjny interfejs i unikalne podejście do wyglądu strony. Dla niektórych osób może to stanowić pewien problem, dla innych zaś zaletę.

4. miejsce w rankingu bukmacherów - TOTALbet

Miejsce tuż za podium zajmuje TOTALbet. Jest to bukmacher obecny na rynku legalnych bukmacherów od 2018 roku. Posiada on komplet licencji od Ministerstwa Finansów, co oznacza możliwość działalności internetowej oraz w punktach naziemnych. Tych jednak póki co nie ma i raczej trudno spodziewać się ich powstania. Od niespełna dwóch lat bukmacher buduje jednak swoją markę, a opierana jest ona na kilku wyróżniających się na rynku opcjach.

Jedną z takich właśnie opcji jest z pewnością bonus powitalny, jeden z najwyższych i najbardziej atrakcyjnych na rynku. Mamy tutaj bowiem do czynienia ze standardowym bonusem od depozytu jednak jego kwota może robić wrażenie. Jest to aż 5000 zł, co jest imponującą kwotą, nie tylko jak na polskie realia. Co ciekawe, obrót otrzymanym bonusem nie jest narzucony przez bukmachera i sam gracz ma na niego wpływ. Jest to interesujący ukłon w stosunku do klienta. Ponadto, TOTALbet oferuje także freebety, których łączna wartość wynosi 40 zł. Składa się na nią 20 zł za samą rejestrację oraz kolejne 20 za spełnianie niezwykle prostych wymagań. Otrzymanie pełnych 40 zł jest banalnie proste, co ułatwia nowym graczom sprawdzenie oferty oraz zapoznanie się z opcjami bukmachera. Trzeba dodać, że freebet w TOTALbet jest najwyższym dostępnym na polskim rynku, co na pewno stanowi największy plus i największą zachętę dla nowych graczy.

Dwuletnie doświadczenie na rynku na pewno poskutkowało poznaniem potrzeb klientów, a jest wśród nich oferta bukmacherska. Nie będzie to dla nikogo niczym dziwnym, że w TOTALbet znajdziemy tak najpopularniejsze rozgrywki, jak i te mniej znane. Bardzo dużą wagę operator przywiązuje do szeroko pojętego esportu, w ramach którego spotkamy gry cieszące się największą rzeszą fanów. I to właśnie esport jest punktem, którym TOTALbet może się z całą pewnością poszczycić, ponieważ nie tylko liczba dostępnych gier, ale także rynek zakładów na poszczególne rozgrywki jest ogromny. Można wręcz stwierdzić, że oferta esportowa w TOTALbet jest jedną z najlepszych na polskim rynku. Zaangażowanie do współpracy Jakuba “Kubika” Kubiaka oraz Macieja “Morgena” Żuchowskiego czyli znanych komentatorów tej formy rozrywki może o tym najlepiej świadczyć.

Również kursy bukmacherskie nie odbiegają od tych oferowanych przez konkurencję. Ponadto, ostateczną wygraną możemy zwiększyć dzięki korzystaniu z TOTALboosta, czyli opcji udostępnianej nam codziennie przez bukmachera. Jest to powiększony przez TOTALbet kurs AKO na połączenie dwóch lub więcej typów w jeden. Dodatkowo, TOTALbet za umieszczanie na kuponie dodatkowych zdarzeń dodaje do naszej potencjalnej wygranej odpowiedni procent, zwiększający się wraz ze wzrostem liczby wytypowanych zdarzeń.

TOTALbet pamięta także o stałych graczach oferując im różnorakie promocje. Trzeba przyznać, że pod tym względem ciężko się komukolwiek równać z tym operatorem. Gra bez podatku po spełnieniu niewielkich wymagań, ogromne wygrane w „Karcianej Wojnie”, gdzie gracz obstawia zakłady na rozgrywkę z krupierem, czy też atrakcyjne bonusy dla miłośników sportów wirtualnych i esportu to tylko niektóre z nich. Na pewno na specjalne wyróżnienie zasługuje przyznawanie przez TOTALbet freebetu w wysokości 10 zł dla osób obchodzących danego dnia urodziny. Jest to miły gest, który powoduje zwiększenie zaufania do bukmachera. Do tego wszystkiego, w TOTALbet również spotkamy możliwość bezpiecznego zakładu, który oznacza, że jeśli na naszym kuponie wystąpi jedno zdarzenie nietrafione, to bukmacher zwróci nam stawkę na konto. Na pierwszy rzut oka widać więc, że liczba, jak i atrakcyjność promocji jest ogromna i godna odnotowania.

Pewnym minusem jest na pewno brak aplikacji mobilnej na urządzenia z systemem operacyjnym iOS, jednak biorąc pod uwagę wyłącznie bukmacherów posiadających produkt tylko na urządzenia z Androidem, to aplikacja TOTALbet jest najlepsza. Co prawda brakuje w niej także kilku narzędzi, jednak całościowo nie wypada ona źle. Pewnym pozytywem jest natomiast bardzo dobrze dopasowana wersja mobilna strony internetowej, która ułatwia nieco zadanie użytkownikom smartfonów. Porównywalnie na tle konkurencji wypadają także metody płatności, wśród których znajdziemy wszelkie najpopularniejsze opcje, takie jak karty kredytowe, przelewy bankowe, czy też portfele elektroniczne.

TOTALbet bardzo szybko wyrobił sobie pewną pozycję na rynku, a szczególnie godne uwagi są na pewno bonusy i promocje, które należą do absolutnej czołówki. To właśnie te aspekty zachęcają i będą nadal zachęcać nowych graczy do korzystania z usług tego bukmachera. Wysokie kursy oraz szeroki wachlarz oferowanych rozgrywek i dyscyplin również w tym niezwykle pomaga.

5. miejsce w rankingu bukmacherów  – Betclic

Betclic, podobnie jak BETFAN, również możemy traktować w kategorii ubiegłorocznego debiutanta. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ o ile bukmacher ten rozpoczął swoją legalną działalność na rynku polskim w 2019 roku, to jego ogólna działalność jest o wiele dłuższa i sięga 2005 roku. Podmiot ten miał też łatwiejszy start na rynku polskim z tego względu, że nie był obcy większości graczy, którzy korzystali z jego usług przed wejściem w życie Ustawy Hazardowej. Nie oznacza to jednak, że operator ten oparł swój marketing wyłącznie na renomie. Bukmacher postanowił z przytupem zaznaczyć swoją obecność na rynku i z rozmachem rozpocząć legalną w Polsce działalność .

Jeśli chodzi o ofertę powitalną, to w Betclic opiera się ona na dobrze znany większości graczy zakład bez ryzyka. Z całą pewnością imponować może kwota tego bonusu, ponieważ w standardowej wersji wynosi ona aż 500 zł. Biorąc pod uwagę nasz rodzimy rynek jest to kwota zdecydowanie najwyższa, jednak problem pojawia się w przypadku przegranej, ponieważ zwrot odbywa się na konto bonusowe, a przed wypłatą trzeba nim aż sześciokrotnie obrócić. Ten szczegół musi nieco negatywnie wpływać na ogólną ocenę bonusu, jednak zważając na jego imponującą wysokość, na pewno jest jednym z ciekawszych na rynku.

Oferta w Betclic jest jednym z punktów, którymi szczyci się bukmacher. Na swojej stronie internetowej zapewnia on, że jest ona najszerszą ofertą na rynku. I rzeczywiście jest ona bardzo szeroka, bowiem znajdziemy tam nie tylko zakłady na najpopularniejsze dyscypliny, ale także na te niszowe. Warto również wspomnieć o tym, że Betclic poza szerokim wachlarzem rozgrywek i dyscyplin przykłada ogromną uwagę również do rynków zdarzeń na poszczególne rozgrywki. Właśnie w Betclic znajdziemy ciekawe zakłady łączone, takie jak wytypowanie strzelca bramki połączone z liczbą goli, które padną w meczu czy też strzelca bramki połączone z przedziałem czasowym, w którym tę bramkę uda mu się zdobyć. Są to zakłady niespotykane wśród innych podmiotów. Betclic, zwłaszcza w ostatnim czasie, mocno stawia również na zakłady esportowe.

Kursy bukmacherskie są kolejnym aspektem, w którym Betclic stara się wyznaczać trendy. Trzeba uczciwie przyznać, że sztuka ta udaje im się bardzo dobrze, ponieważ przy większości zakładów naprawdę trudno znaleźć jest wyższe kursy od tych oferowanych nam przez francuskiego bukmachera. Warto również wspomnieć o zakładce „Super Kursy”, w której możemy znaleźć podwyższone kursy na różne zdarzenia z nadchodzących dni. Ponadto, Betclic oferuje również boosty działające na podobnej zasadzie co typy z zakładki „Super Kursy”. Topowe kursy oznaczają rzecz jasna wysokie wygrane, a te mogą być jeszcze wyższe, jeśli wspomożemy się promocjami dla stałych graczy, takimi jak „Multi+”. Dodając kolejne zdarzenia na nasz kupon, zapewniamy sobie dodatkowy procent zysku. Jeśli tego byłoby mało, Betclic niezwykle często uruchamia promocje, w których gracze mogą zdobywać atrakcyjne nagrody i bonusy. Pokazuje to tylko, że jeśli chodzi o przywiązanie wagi do oferty, kursów i promocji to Betclic już teraz należy do absolutnej krajowej czołówki.

Do tego wszystkiego mamy bardzo sprawnie działający cashout, czyli możliwość wypłaty środków przed zakończeniem wszystkich zdarzeń, a także aplikację mobilną dostępną na systemy Android i iOS. Metody płatności są przystępne dla każdego, bo mamy wśród nich karty kredytowe, płatności bankowe czy też portfele elektroniczne. 

Cały obraz bukmachera dopełnia dbanie o wizerunek i promowanie sportu. Betclic sponsoruje bowiem Piasta Gliwice, Lechię Gdańsk i przede wszystkim reprezentację Polski w siatkówce. W ostatnim czasie zostali oni także oficjalnym sponsorem gal FAME MMA. Firma doskonale wkomponowała się w polski rynek i na przestrzeni niecałego roku błyskawicznie wdarła się do czołówki.

6. miejsce w rankingu bukmacherów – Fortuna

Fortuna jest, obok STSu, najbardziej znaną w Polsce firmą oferującą obstawianie zakładów wzajemnych. Jej pozycja jest z pewnością uwarunkowana ogromnym, ponad dwudziestoletnim doświadczeniem na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce firmę tą możemy spotkać od 1996 roku, a od 2012 roku możemy za jej pośrednictwem obstawiać zakłady przez Internet. Interesujący jest fakt, że w Polsce to właśnie Fortuna była pionierem jeśli chodzi o zawieranie zakładów drogą internetową. Pomimo tego, że Fortuna jest uważana za jednego z kluczowych graczy polskiego rynku i posiada ogromny kapitał w postaci klientów, nadal nie spoczywa na laurach i stara się oferować jak najlepszy produkt. Wspomniane wieloletnie doświadczenie procentuje z pewnością doskonałą znajomością potrzeb klientów, a jednym z kluczowych punktów jest z pewnością bonus powitalny.

Bonus powitalny w Fortunie jest niezwykle atrakcyjny i składa się z aż trzech części. Pierwszą z nich jest dobrze znany bonus od depozytu do kwoty 1000 zł, drugą zakład bez ryzyka do kwoty 100 zł, a trzecią bonus bez depozytu w kwocie 20 zł, przedstawiony za pomocą punktów FKP. Co ważne, freebet w wysokości 20 zł jest środkami na grę, co oznacza, że nie musimy wydawać go od razu, lecz możemy nim odpowiednio gospodarować. Łączna kwota oferowana nam przez Fortunę na start to 1120 zł, co może samo w sobie nie jest zbyt imponującym rezultatem na tle konkurentów, jednak biorąc pod uwagę rodzaj bonusów oraz warunki obrotu prezentuje się on całkiem okazale. Najmniej atrakcyjny jest z całą pewnością bonus od depozytu objęty dość dużymi warunkami obrotu, jednak zakład bez ryzyka, a także freebet muszą wpływać pozytywnie na zainteresowanie klientów.

Doświadczenie na rynku Fortuny procentuje w zasadzie w każdym aspekcie, a kolejnym z nich jest oferta bukmacherska. Trzeba przyznać, że na szczególną uwagę zasługuje świetnie rozbudowana struktura typów na piłkę nożną. Bogactwo oferty, a także rynek zakładów musi robić wrażenie, bowiem wytypujemy tam nawet niższe klasy rozgrywkowe w Polsce, Anglii, Niemczech czy Hiszpanii. Tak ogromna oferta jest na pewno czymś, co wyróżnia Fortunę na tle innych podmiotów. Równie świetna jest w Fortunie oferta na zakłady LIVE oraz sporty wirtualne, a pełny obraz dopełnia bardzo dobrze skonfigurowana telewizja Fortuna TV, za pomocą której możemy śledzić na żywo najważniejsze rozgrywki i wydarzenia.

Różnorodność oferty dopełniają także wysokie kursy, które możemy znaleźć u tego bukmachera. Są one konkurencyjne w porównaniu do innych firm i zazwyczaj nie odbiegają od rynkowego topu. Kurs AKO kuponu możemy powiększyć jeszcze za pomocą zdarzeń znajdujących się w zakładce „Superoferta” oraz „Hit dnia”, gdzie znajdziemy powiększone kursy na najważniejsze wydarzenia danego dnia. Do tego wszystkiego dostajemy także bonus AKO, dzięki któremu zwiększając liczbę zdarzeń na kuponie, równocześnie powiększamy swoją potencjalną wygraną. Jednym słowem, całość oferty i kursów w Fortunie zasługuje na bardzo duży plus.

To jednak nie wszystko, ponieważ w Fortunie również możemy zagrać kupon bez podatku, jeśli tylko trafimy na Happy Hours. To również może pozwolić nam na powiększenie wygranej. Dodatkowo, za każdy postawiony kupon Fortuna dopisuje na nasze konto pewną liczbę punktów FKP, która jest równowartością odpowiednich sum pieniężnych. Poza postawieniem darmowego zakładu za pomocą tych punktów, możemy je także wymienić na różne bonusy. Fortuna oferuje także „Mistrzostwa Typerów”, w których przez cały czas trwania można powalczyć o atrakcyjne nagrody. Bukmacher nie zapomina również o graczach w punktach naziemnych, gdzie również prowadzi okresowe promocje.

Aplikacja mobilna również prezentuje się tak, jak na jednego z największych bukmacherów w kraju przystało. Co prawda nieco brakuje jej do produktu oferowanego chociażby przez STS, jednak nadal jest to ścisła czołówka w tej kategorii. Spełnia one najważniejsze kryteria, takie jak chociażby intuicyjność i przejrzystość. Poza tym ma wiele przydatnych narzędzi i jest, rzecz jasna, obsługiwana zarówno przez smartfony z systemem Android, jak i iOS. Całość oferty Fortuny dopełniają metody płatności, którym nie mamy absolutnie nic do zarzucenia. Znajdziemy w nich najpopularniejsze banki, karty kredytowe, portfele elektroniczne czy też BLIK.

Fortuna Zakłady Bukmacherskie stale buduje swoją pozycję na rynku i stara się dotrzymywać kroku konkurentom. Sztuka ta wychodzi im póki co naprawdę solidnie, co odzwierciedla wysokie miejsce w naszym rankingu. Bukmacher posiada również wielu partnerów, wśród których znajdziemy Polski Związek Narciarski, KSW czy też Legię Warszawa. Z całą pewnością warto się przyglądać ich poczynaniom z zaciekawieniem.

7. miejsce w rankingu bukmacherów – forBET

Początek działalności bukmacherskiej forBET sięga 2016 roku. Przez okres niespełna 4 lat podmiot ten stał się jednym z wiodących graczy na rynku, co na pewno traktowane jest jako ogromny sukces. Warto nadmienić, że operator nie ogranicza się tylko do zakładów internetowych, ponieważ w 2018 roku otrzymał on zgodę na prowadzenie działalności w punktach naziemnych. forBET mocno walczy o ugruntowanie swojej pozycji na rynku bukmacherskim tuż za plecami STSu oraz Fortuny.

forBET promuje swój bonus powitalny określając go mianem „najlepszego i najprostszego na rynku”. Czy taki rzeczywiście jest? Bonus jest rozbity na 3 części i stanowią go najpopularniejsze zakłady od depozytu. Łącznie możemy z tego bonusu uzyskać 2000 zł. Jest to całkiem solidna suma, jednak warunki obrotu potrzebne do aktywacji bonusu, a następnie jego ewentualnej wypłaty nie są zbyt przyjazne. Jest to jedyny rodzaj bonusu oferowany przez forBET. Nie spotkamy tutaj ani zakładu bez ryzyka, ani freebetu, który na pewno byłby ciekawym urozmaiceniem. Czy słowa o „najlepszym i najprostszym” bonusie na rynku dobrze oddają realną wartość tej promocji? Raczej nie, ponieważ bez trudu możemy natknąć się na bonusy bardziej atrakcyjne.

Jak natomiast prezentuje się oferta bukmacherska? Ta już nie odstaje od konkurencji, a w niektórych przypadkach nawet ją przewyższa. Naturalnie znajdziemy w niej najpopularniejsze oraz mniej popularne dyscypliny sportowe, jednakże rynki zdarzeń na poszczególne rozgrywki są dość pokaźne. Podobnie jak w przypadku Fortuny możemy w ofercie forBET znaleźć zakłady nawet na 4. ligę polską, co stanowi spory atut. Ciekawie prezentuje się z pewnością oferta na zakłady LIVE, a bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie statystyk obok trackera danego meczu, co umożliwia graczowi jednoczesne śledzenie przebiegu gry i obserwowanie statystyk. Strona jest przygotowana w profesjonalny i przejrzysty sposób, co ułatwia klientowi znalezienie interesującego go zakładu. Odnotować należy aż dwie sekcje zakładów wirtualnych, gdzie jedna z nich oferuje nam rozgrywki piłki nożnej, koszykówki, tenisa, wyścigów koni i psów, a druga zakłady od Golden Race (piłka nożna, psy, konie, żużel oraz motocykle). Kolejną ciekawą opcją jest z pewnością sekcja „Betmarket”, w której określając kurs AKO kuponu oraz ilość zdarzeń na kuponie możemy znaleźć zakłady innych graczy, które mogą zainspirować każdego do zagrania danego typu. Ponadto, mamy także do dyspozycji „wyszukiwarkę kursów”.

Kursy w forBET należą z pewnością do krajowej czołówki, gdyż marże nakładane na poszczególne wydarzenia są naprawdę niski, a przy okazji okresowych promocji praktycznie w ogóle nie istnieją. To właśnie sprawia, że w kategorii wysokości kursów mało kto może się w Polsce równać z tym operatorem. Nie mamy jednak do czynienia z możliwością gry bez podatku lub też bonusu przyznawanego za dodatkowe zdarzenia na kuponie. Takie opcje z pewnością pomogłyby umocnić się na tym polu forBETowi.

Promocje dla stałych graczy różnią się od dość przeciętnej oferty powitalnej. W tej kategorii należy pochwalić forBET za bardzo częste okresowe promocje, kiedy to możemy dostać możliwość zagrania zakładu bez ryzyka, bądź też otrzymać bonus od depozytu. Miłym gestem jest też przyznawanie bonusów o wartości 20 zł aktywnym graczom, którzy obchodzą danego dnia urodziny. Takie akcje z pełnym przekonaniem budują bliższą więź pomiędzy bukmacherem a klientem.

Podmiot oferuje dla swoich graczy aplikację na urządzenia z systemem Android i iOS. Produkt forBET jest w pewnych kategoriach bardzo dobry, natomiast w kilku kolejnych przeciętny. Operator nie ustrzegł się błędów przygotowując aplikację, która w porównaniu z innymi produktami na rynku jest raczej średnia. Podobnie prezentuje się też wybór metod płatności. Mamy tutaj do wyboru PayU, dotpay i tpay.com, co jednak nie jest zbyt obszernym wyborem i przydałoby się zdecydowanie większe zróżnicowanie.

forBET w kilku kategoriach, takich jak oferta bukmacherska i kursy, prezentuje się bardzo dobrze i jest jednym z najlepszych wyborów na rynku. Wyraźnie widać jednak również pewne niedociągnięcia i miejsca do poprawy, które operator na pewno weźmie w przyszłości na tapet. 

8. miejsce w rankingu bukmacherów – LV BET

LV BET, podobnie jak jego poprzednik w naszym rankingu, rozpoczął swoją działalność w 2016 roku otrzymując licencję zarówno na prowadzenie zakładów wzajemnych drogą internetową, jak i naziemną. Od niespełna czterech lat bukmacher stale się rozwija i staje się coraz lepszy wprowadzając udogodnienia i coraz bardziej interesujące możliwości dla swoich graczy.

Bonus powitalny w LV BET stoi na całkiem dobrym poziomie. „Mistrzowski pakiet powitalny” to nic innego jak bonus od depozytu, a maksymalna kwota, którą możemy otrzymać to dokładnie 1500 zł. Co ciekawe, otrzymywane środki są przedstawiane za pomocą bonusu z mnożnikiem, co nie jest normą na polskim rynku. Tego typu rozwiązanie posiada swoje pozytywne i negatywne strony. Do tych drugich zaliczyć należy fakt, że mamy tylko jedną szansę na wygranie kuponu. Niestety, nie możemy otrzymanego bonusu gospodarować i dysponować swoimi środkami na kilka kuponów. Jest jednak ogromny plus – jeśli kupon okaże się trafiony, to środki trafiają bezpośrednio na konto główne, co jest bardzo dużą zaletą bonus w LV BET. Bonus od depozytu to jednak nie wszystko, ponieważ operator oferuje dla swoich nowych graczy również bonus bez depozytu czyli tzw. freebet. Wysokość tego bonusu wynosi 20 zł, co jest na pewno ciekawe w perspektywie możliwości przetestowania danego bukmachera.

Na bardzo przyjemnie przygotowanej stronie internetowej znajdziemy wszelkie interesujące nas dyscypliny sportowe. Stało się już bowiem standardem, że bukmacherzy posiadają w swojej ofercie wszelkie możliwe dyscypliny i rozgrywki, więc LV BET od tej normy absolutnie nie odbiega. Trzeba zwrócić uwagę na ogromną liczbę rynków zdarzeń na poszczególne mecze i wydarzenia. Ich liczba jest naprawdę duża i pod tym względem LV BET jest jednym z najlepszych rozwiązań na rynku. Wszystkie rynki są pogrupowane na kategorie tak, by można było znaleźć absolutnie każdy rodzaj zakładu. Nie tylko zdarzenia pre-match są mocną stroną LV BET. Podobnie dobrze prezentuje się także zakładka z zakładami LIVE. Wszystkie mecze i wydarzenia są bardzo intuicyjnie pogrupowane, a bukmacher pozwala nam na śledzenie wybranego spotkania i jednoczesne obserwowanie statystyk (podobne rozwiązanie jak w przypadku forBET).

Jeśli chodzi o oferowane przez LV BET kursy, to trzeba przyznać, że są one przeciętne. W zależności od interesującego nas wydarzenia możemy znaleźć jedne z najwyższych kursów, jednak nie należy to do normy. Nakładane marże na najpopularniejsze rozgrywki są z reguły dość wysokie, jednak np. w przypadku koszykówki są jednymi z najniższych. Warto jednak sprawdzać zakładkę „Gruby kupon”, w której bukmacher przygotowuje dla graczy gotowy kuponu z podwyższonym kursem całkowitym.

Lepiej prezentuje się za to oferta promocyjna dla stałych graczy LV BET. Wśród ciekawych promocji na wyróżnienie zasługuje na pewno oferta dla posiadaczy karnetów partnerów biznesowych LV BET. Interesująca jest również możliwość otrzymania bonusu za polecenie rejestracji znajomemu oraz zagranie bezpiecznego kuponu, w którym możemy otrzymać zwrot stawki, jeśli jeden zakład okaże się nietrafiony.

LV BET oferuje możliwość gry za pomocą aplikacji zarówno posiadaczom urządzeń z systemem Android, jak i tych z iOS. Aplikacja jest przejrzysta i w pełni intuicyjna, a znaleźć w niej możemy całkowite odwzorowanie strony internetowej. Być może nie wyróżnia się ona niczym szczególnym na tle konkurencji, jednak trudno napotkać w niej jakiekolwiek większe błędy czy niedociągnięcia. Duży plus należy się natomiast za bogactwo metod płatności. Znajdziemy tutaj wszystkie najpopularniejsze metody.

LV BET starannie buduje swoją pozycję na rynku. Cztery lata doświadczenia procentują coraz większą znajomością potrzeb klientów. Operator na pewno nie może jednak spoczywać na laurach, ponieważ zawsze można coś poprawić, by przygotować jak najlepszy dla graczy produkt. Ósma pozycja w naszym rankingu jest tego doskonałym odzwierciedleniem.

W przygotowanym przez nas rankingu staraliśmy się wziąć pod uwagę wszelkie czynniki wpływające na jakość gotowego produktu. Skrupulatnie analizowaliśmy każdy widoczny szczegół, by ranking był jak najbardziej przydatny dla graczy. Chwaliliśmy i ganiliśmy, gdy była taka konieczność. Oczywiście wybór poszczególnych miejsc był niezwykle ciężki, ponieważ trudno jest w niektórych przypadkach jednoznacznie ocenić danego operatora. Ponadto, konkurencja na rynku stale się powiększa, co zmusza poszczególne firmy do jeszcze bardziej wytężonej pracy, a co za tym idzie poprawy jakości oferty. Zwiększona konkurencja sprawia też, że środek stawki niezwykle się wyrównuje. Największe korzyści płyną z takiego rozwiązania dla indywidualnego klienta, ponieważ to z myślą o nim każdy podmiot planuje swoje działania. Trudność w przyznaniu poszczególnych miejsc wynikała również z faktu, że niektórzy bukmacherzy prezentowali się lepiej w jednym czynniku, natomiast jeszcze inni w drugim. Musieliśmy zatem określić, co naszym zdaniem jest najkorzystniejsze dla gracza, by w jak największym stopniu uprościć mu wybór. Mamy nadzieję, że czytając poszczególne recenzje każdy wyciągnie właściwe dla siebie wnioski i skorzysta z usług tego podmiotu, który zaoferuje mu najlepsze warunki.