Analizy bukmacherskie – jak wykonać profesjonalne analizy meczów

Analizy bukmacherskie – jak wykonać profesjonalne analizy meczów
29 Sty 2019
0
64
Zyskaj najnowszy bonus dzięki ForBet i GramGrubo.pl!

 Prognozy sportowe to niezwykle ważne zagadnienie, któremu należy poświęcić więcej czasu. Szczególnie, jeżeli pragniemy czerpać zysk z zakładów bukmacherskich. Profesjonalnie przygotowane analizy meczów pozwalają nam bowiem określić prawdopodobieństwo z jakim wydarzenie zakończy się po naszej myśli. W ten sposób otwieramy sobie furtkę do wykorzystania systemów gry, a także jesteśmy w stanie znacznie efektywniej obstawiać bukmacherskie kupony.

Typy bukmacherskie analizy – dlaczego należy je przeprowadzać?

W wielu systemach gry kluczową rolę odgrywa wartość jaką przyjmują typy bukmacherskie. Chodzi oczywiście o kursy na interesujące nas wydarzenia. Z prostego wzoru p * k jesteśmy w stanie ocenić, na ile korzystne są dla nas typy bukmacherskie analizy. Literka p oznacza prawdopodobieństwo. We wzorze korzystamy z ułamka liczbowego oznaczającego określony procent szansy.

Przykładowo: 100% to 1, 50% to 0,50, a 27% to 0,27. Literka k oznacza natomiast kurs bukmacherski. Jeżeli uzyskany przez nas wynik jest wyższy niż 1, wtedy typ określamy jako valuebet czyli opłacalny zakład. Wartości w granicach 0,75 – 1 wciąż są bardzo rentowne. Należy jednak unikać zakładów, które po sprawdzeniu na powyższym wzorze są mniejsze niż 0,50. Takie zakłady są dla nas nieopłacalne.
No właśnie, jednak w jaki sposób możemy określić prawdopodobieństwo? Typy bukmacherskie analizy pozwalają nam ograniczyć subiektywność naszej oceny oraz określić szanse obiektywnie. Istnieją dwa sposoby na określenie prawdopodobieństwa zdarzeń w bukmacherce:

 • Samodzielne analizy meczów

  – Prawidłowe analizy meczów wymagają sprawdzenia kilku aspektów wydarzenia: ostatnich wyników spotkań, formy zespołów lub zawodników, a także najnowszych doniesień medialnych. Jednakże szczegółowe informacje na temat tego, co powinny zawierać prognozy sportowe, opowiemy w dalszej części tekstu.
 • Algorytmy komputerowe

  – W Internecie możemy spotkać strony, które dokonują automatycznej analizy prawdopodobieństwa na bazie wielu statystyk oraz wyników. Zaletą tego rozwiązania jest 100% obiektywność bazująca na suchych liczbach. Minusem jest nieuwzględnienie doniesień medialnych. Może się bowiem okazać, że w przyszłym meczu faworyzowana drużyna pojawi się w rezerwowym składzie. W przypadku sportów indywidualnych, taka analiza meczowa nie uwzględni drobnej kontuzji faworyta.

A teraz sprawdźmy w jaki sposób wykorzystujemy wskaźnik prawdopodobieństwa na przykładzie analizy meczów. Posłużymy się konkretnymi przykładami i sprawdzimy, które z kursów są dla nas atrakcyjne, a których nie powinniśmy obstawiać. Typy bukmacherskie analizy:

Przykład 1 – Mecz piłkarski: Manchester United – Tottenham , kurs 1,75 na gospodarzy
Na podstawie analizy meczów uzyskaliśmy wskaźnik prawdopodobieństwa, zgodnie z którym, Manchester United ma 70% szans na wygranie z Tottenhamem na własnym stadionie.
Obliczenia: 0,70 * 1,75 = 1,2
Uzyskany wynik jest wyższy od 1, a zatem mamy do czynienia z valuebetem. Zakład jest dla nas bardzo opłacalny i z czystym sumieniem możemy postawić na Manchester United.

Przykład 2 – Mecz piłkarski: Real Madryt – Sevilla, kurs 1,50 na gospodarzy
Wykonując analizę bukmacherską dowiedzieliśmy się, że na bazie wyników oraz formy obu zespołów, Real ma około 60% szans na pokonanie przyjezdnych, czyli Sevilli.
Obliczenia: 0,60 * 1,50 = 0,90
W tym przypadku wynik jest mniejszy od 1, a zatem nie mamy do czynienia z valuebetem. Niemniej jednak, współczynnik opłacalności wciąż jest na wysokim poziomie. Taki zakład wciąż jest do zaakceptowania i możemy postawić na Real Madryt. Mniejszy wskaźnik value powinien jednak automatycznie oznaczać niższą stawkę przeznaczoną na zakład.

Przykład 3 – Mecz tenisowy: Rafael Nadal – Roger Federer, kurs 1,50 na Nadala i 2,20 na Federera
W przypadku tenisa analizujemy wyniki także pod kątem nawierzchni, jako iż niektórzy tenisiści lepiej radzą sobie na kortach miękkich, a inni, na szybkich kortach twardych. Rafa Nadal to specjalista od kortów ziemnych, Federer świetnie spisuje się na trawie. Z przeprowadzonych obliczeń wychodzi nam, że faworyt typowany przez bukmacherów ma zaledwie 45% szans na zwycięstwo. Statystyki wskazują delikatnie na zwycięstwo Rogera Federara. Co mówią nam obliczenia?

Typujemy Nadala: 0,45 * 1,50 = 0,675

Uzyskany wynik jest dużo niższy od 1. W tym przypadku typowanie hiszpańskiego tenisisty jest całkowicie nieopłacalne. A co w przypadku jego rywala?

Typujemy Federera: 0,55 * 2,10 = 1,21

W przypadku szwajcarskiego tenisisty mamy do czynienia z klasycznym valuebetem. To idealny przykład, który pokazuje, że kursy bukmacherskie nie zawsze wskazują nam realnego faworyta. Analizy meczów oparte na wynikach i faktach pozwalają nam określać opłacalność kursów. To doskonały sposób na zwiększenie efektywności obstawianych zakładów.

Analizy meczowe w sportach indywidualnych


Istnieje bardzo niewiele dyscyplin w sportach indywidualnych, w których mamy do czynienia z trójtorowym wynikiem meczu czyli możliwością remisu. Klasycznym przykładem jest tenis, w którym nie istnieje możliwość odnotowania remisu. Zawsze jeden z zawodników opuści kort jako przegrany. Analizy meczowe takich sportów zazwyczaj różnią się nieco od dyscyplin zespołowych. W tym przypadku, analizy meczów powinny uwzględniać następujące czynniki:

 • Ostatnie wyniki i forma zawodników – Czyli analizy meczów oparte na liczbach. Sprawdzamy jak w ostatnim czasie radzą sobie obaj zawodnicy oraz który z nich znajduje się obecnie w lepszej formie. W ten sposób możemy wychwycić przypadki faworyzowanych zawodników, którzy w ostatnim czasie radzą sobie bardzo słabo, ale w oczach bukmacherów wciąż mają niewielki plus za same nazwisko oraz osiągnięcia. Takie niuanse wskazują analizy meczowe.
 • Mocne strony obu zawodników – Wykorzystajmy przykład tenisa ziemnego. Mamy różne nawierzchnie kortów, na których odbywają się zawody. Niektórzy zawodnicy świetnie czują się na szybkich kortach, na których mogą wykorzystać przewagę fizyczną. Z kolei nieco wolniejsze korty mogą faworyzować zawodników z doskonałą techniką. Sprawdzamy więc wyniki uzyskiwane przez danych zawodników na konkretnym rodzaju nawierzchni.
 • Bilans pojedynków bezpośrednich (H2H) – Czyli jak kończyły się bezpośrednie pojedynki w przeszłości między tymi zawodnikami. Koniecznie uwzględniamy powyższy aspekt mocnych stron, ponieważ może się okazać, że jeden z zawodników rzeczywiście przegrywał dużo częściej, ale na danej nawierzchni wykorzystywał swoje atuty osiągając lepszy wynik.
 • Doniesienia medialne – analizy meczowe powinny być zakończone szybkim sprawdzeniem doniesień medialnych. Być może nasz faworyt w ostatnim czasie miał drobne problemy z kontuzją? Być może pojawiły się w jego życiu ważne kwestie osobiste, które mają wpływ na jego dyspozycje. Analizy meczów powinny uwzględniać wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na przebieg spotkania i szanse obu zawodników.

Analizy piłkarskie – jak analizować sporty zespołowe?
W przypadku dyscyplin zespołowych niemal zawsze mamy do czynienia z trójtorowym wynikiem, czyli możliwością wystąpienia remisu, np. Piłka nożna, hokej, koszykówka. Choć niektóre rozgrywki zakładają oczywiście dogrywkę, tradycyjny zakład bukmacherski 1X2 jest rozliczany w regulaminowym czasie gry. Jeżeli finał piłkarskiej Ligi Mistrzów zakończy się remisem 2-2 po regulaminowych 90 minutach, dogrywka i dalsze rozstrzygnięcia nie mają już wpływu na klasyczny zakład, który zostanie rozliczony jako remis. Jak powinny wyglądać profesjonalne analizy piłkarskie?

 • Ostatnie wyniki i forma zespołów Niezależnie od wybranej dyscypliny sportu, analizy meczów muszą uwzględniać suche liczby i statystyki. Jeżeli nie chcemy poświęcać wielu godzin na analizowanie wyników, możemy skorzystać z internetowych algorytmów. Następnie uzyskany wynik prawdopodobieństwa weryfikujemy z innymi faktami oraz aktualnościami prasowymi. W ten sposób, analizy meczów są w pełni rzetelne oraz zajmują zdecydowanie mniej czasu. Pamiętajmy, że w sportach zespołowych dużą rolę odgrywa miejsce spotkania. W spotkaniach ligowych, klasyczny zakład 1X2 oznacza: 1 – gospodarz, x – remis, 2 – gość. Kibice oraz atmosfera na stadionie ma ogromny wpływ i z całą pewnością jest ważnym czynnikiem wpływającym na szanse obu zespołów.
 • Bilans pojedynków bezpośrednich – podobnie jak w sportach indywidualnych analizy piłkarskie muszą sprawdzać H2H czyli bilans bezpośredni. Pamiętajmy jednak, że zmiany w sportach drużynowych są bardzo dynamiczne. Należy uwzględniać transfery, formę zespołów oraz aktualny trend. Wyniki sprzed 5 lat nie mają tu większego znaczenia i nie powinny wpłynąć na wynik nadchodzącego spotkania. Ponownie uwzględniamy rolę Gospodarz / Gość oraz nastawienie zespołów wobec siebie.
 • Doniesienia medialne – analizy piłkarskie powinny uwzględniać ostatnie informacje na temat drużyn. W ten sposób możemy dowiedzieć się, że kluczowy zawodnik nie zagra w następnym spotkaniu z powodu kontuzji. Możemy również dowiedzieć się o konflikcie w szatni, który ma wpływ na motywację. Wiele kursów bukmacherskich jest wypadkową statystyk i wyników i nie uwzględnia takich doniesień. Wyjątkiem są oczywiście hitowe starcia, w których nawet najmniejsza przesłanka medialna może zaniepokoić bukmacherów i skłonić do zmiany kursu.

Analizy i Typy – czy warto korzystać z cudzej pracy?
Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy. Bez trudu natrafimy więc na fora internetowe oraz strony oferujące analizy i typy bukmacherskie innych graczy. Jednak czy korzystanie z cudzej pracy popłaca? No cóż, jeżeli uda nam się natrafić na profesjonalnego typera, jego talent i rzetelne analizy meczów mogą nam przynieść wymierne efekty. Jednakże rzadko mamy okazje sprawdzić realne umiejętności graczy oferujących swoje analizy i typy. Z tego względu powinniśmy zachować dużą ostrożność w trakcie przeglądania typów dostępnych w Internecie.

Pamiętajcie, że Wasza wiedza i doświadczenie może być najlepszą metodą na profesjonalne analizy meczów które wykonujecie na co dzień. Z tego względu, każdy gracz nastawiony na zysk powinien znać ogromne możliwości jakie dają własne prognozy sportowe.
Komentarze
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.