Fortuna czy STS? Który bukmacher jest lepszy?

Fortuna czy STS? Który bukmacher jest lepszy?
11 Lut 2020
0
343

Fortuna czy STS? Którą z firm wybrać?

Zakłady bukmacherskie STS oraz Fortuna są z całą pewnością najpopularniejszymi jeśli chodzi o polski rynek bukmacherów. Pomimo coraz większej różnorodności i kolejnym podmiotom pojawiającym się na „scenie” to nadal te dwie firmy dzierżą prym jeśli chodzi o gusta klientów i najczęstszy wybór w kwestii obstawiania zakładów. Naturalnie, podobnie jak w przypadku większości życiowych aspektów, tak i tutaj co klient, to odmienna opinia. I nie ma się czemu dziwić, ponieważ każdy użytkownik ma inne potrzeby i inna oferta przypadnie mu bardziej do gustu. To, co dla jednej osoby jest czymś bardzo ważnym, dla innej osoby może być kompletnie nieistotne. Wybór legalnego bukmachera do gry jest niezwykle ważny dla każdego grającego, zwłaszcza że na rynku mamy aż tak wiele firm. W tym artykule spróbujemy podejść jednak do sprawy jak najbardziej profesjonalnie i obiektywnie, by każdy z czytających mógł wyrobić sobie własną opinię. Weźmiemy więc pod uwagę najistotniejsze punkty, takie jak: zakres oferty, bonusy powitalne, wysokość kursów, zakłady na żywo, aplikację mobilną, metody płatności i obsługę klienta.

Wybór pomiędzy dwoma bukmacherami nie jest prosty. Sytuacji nie ułatwia z pewnością fakt, że mamy do czynienia z dwoma największymi podmiotami na rynku. Oczywiście, najłatwiej byłoby powiedzieć, że każdy powinien korzystać z usług obu firm i wybierać tą, która oferuje lepsze w jego opinii możliwości. Taką, która oferuje wyższe kursy, a co za tym idzie wyższe wygrane. Taką, która ma ciekawe bonusy oraz promocje lojalnościowe. Taką, której strona jest przyjemniejsza w poruszaniu. Najczęściej jednak klienci przywiązują się do jednej firmy i to właśnie z jej usług zazwyczaj korzystają. Która z nich jest więc lepsza?

Rejestracja w STS i Fortunie oraz bonus powitalny

Wszystko zaczyna się przy punkcie „rejestracja u bukmachera”. Jest to pierwszy krok do założenia konta. W tym celu, jeśli chodzi o Fortunę, musimy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie www.efortuna.pl , gdzie z kodem promocyjnym GRAMBGRUBO120 możemy otrzymać zakład bez ryzyka do 120 zł, 1000 zł od depozytu oraz środki na grę na sam start o równowartości 20 zł. Sam formularz jest dość prosty do wypełnienia, jednak już na samym początku musimy podać niemal wszystkie informacje.

Nieco inaczej jest w przypadku rejestracji w STS. Przy użyciu STS kod promocyjny GRAMGRUBO otrzymujemy freebet w wysokości 29 zł oraz 1200 zł bonusu od depozytu. Jeśli chodzi natomiast o sam proces rejestracyjny, to w STS mamy opcję szybkiej rejestracji, która jest niezwykle wygodna, ponieważ poza najbardziej podstawowymi informacjami nie musimy podawać praktycznie nic. Wypełnienie kilku okienek jest kwestią dosłownie minuty, więc czasowo wychodzi to na plus.

Biorąc pod uwagę całość rejestracji oraz profitów płynących do nas na samym starcie trudno jest wydać jednostronny werdykt. W przypadku obu bukmacherów dostajemy na początku bonus bez depozytu, który w STS jest nieco wyższy. Również bonus od depozytu przemawia na korzyść STS, ponieważ jest to już 200 zł różnicy. Fortuna oferuje jednak zakład bez ryzyka, którego w ogóle w swojej powitalnej ofercie nie ma STS. Wypełnienie formularza rejestracyjnego prostsze i mniej skomplikowane jest jednak w STS, więc to przechyla nieco szalę w ich kierunku.

Kursy bukmacherskie

Kolejną bardzo istotną kwestią, na którą wielu użytkowników zwraca swoją uwagę w kontekście wyboru bukmachera jest z całą pewnością wysokość kursów bukmacherskich. Dla wielu z nich jest to nawet sprawa kluczowa, ponieważ jest decydująca jeśli chodzi o ostateczną wysokość wygranej. Naturalnie, wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce mają kursy do siebie zbliżone i trudno znaleźć taką opcję, która za każdym razem oferuje wyższe kursy na interesujące nas zdarzenia. Co więc należy w takiej sytuacji zrobić? Oczywiście trzeba znaleźć jakiś złoty środek. W tym celu wzięliśmy na tapet kilkadziesiąt kursów na zdarzenia najczęściej obstawiane przez graczy w najbliższych dniach. Tak jak wspomniane zostało wyżej – niemożliwym jest raczej znaleźć zdarzenia, gdzie marże na wszystkie zdarzenia wskazywałyby jednoznacznie na jedną z opcji, jednak biorąc pod uwagę przeanalizowane przez nas zdarzenia możemy śmiało powiedzieć, że w zdecydowanej większości z nich przewagę miał STS. Rzecz jasna, oferowana przez bukmachera wysokość kursów to nie wszystko i możemy spotkać się z sytuacjami, gdzie w przypadku promocji któryś z podmiotów oferując nieco mniejsze kursy i tak pozwala na większe wygrane. Jeśli chodzi jednak o kursy sensu stricto, to mamy tutaj jednogłośnego zwycięzcę i jest nim właśnie STS.

Zakres oferty bukmacherskiej w STS i Fortunie

Rosnąca konkurencja na rynku legalnych bukmacherów sprawia, że każdy, nawet ten nowo pojawiający się na scenie, podmiot jest zobligowany do tego, by zapewnić swoim klientom jak najbogatszy zakres oferty bukmacherskiej. Chodzi tutaj nie tylko o najpopularniejsze dyscypliny, takie jak piłka nożna, koszykówka czy też tenis, ale także o te nieco mniej popularne jak krykiet czy rugby. Biorąc pod uwagę całość oferty bukmacherskiej trzeba również patrzeć na bogactwo poszczególnych rynków zdarzeń i ilości linii na poszczególne zdarzenia. I jak przystało na dwóch największych na rynku bukmacherów, nie ma w tej kwestii znaczącej różnicy na korzyść któregokolwiek z nich. Większość zakładów znajduje się w obu ofertach, podobna sytuacja ma miejsce z zakładami pobocznymi. Języczkiem u wagi może być w tej kategorii oferta na wydarzenia kulturalne, takie jak nagrody w przemyśle filmowym – tutaj lepiej wypada STS, który oferuje o wiele bogatszą ofertę.

Zakłady na żywo

Podobnie jak w przypadku kategorii wyżej, tak i tutaj żadna z firm nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek niedociągnięcia. Sekcja zakładów na żywo zyskuje sobie coraz większą sympatię graczy, a więc bukmacherzy muszą iść w kierunku poszerzania jej tak, by sprostać wymaganiom. STS, analogicznie do Fortuny posiada bogaty zakres zakładów live, zarówno tych podstawowych, jak i pobocznych. Oferta tego typu zakładów większa jest jednak w STSie. Bardzo ważną kwestią w zakładach na żywo jest także możliwość śledzenia tych rozgrywek w formie oglądania ich na ekranie komputera bądź też telefonu. Obie firmy oczywiście taką opcję posiadają, jednak również STS jest w tym przypadku o krok przed konkurentem. Jest to spowodowane tym, że w przypadku Fortuny konieczne jest posiadanie wtyczki flash do poprawnego funkcjonowania tej opcji. W przypadku niektórych urządzeń może stanowić to spory problem, jednak i tak powinniśmy głównie zwracać uwagę na jakość oferowanej nam opcji. W tej kwestii raczej nie możemy się do niczego przyczepić. Ważnym aspektem jest także możliwość live streamingu na urządzeniach mobilnych, co jest ogromnym udogodnieniem dla klientów, którzy w coraz większym gronie korzystają właśnie z tego typu urządzeń. Walka w tej kategorii jest niezwykle wyrównana, jednak z powodów wyżej przytoczonych ponownie punkt ląduje po stronie STS.

Aplikacja mobilna

W obecnych czasach żaden bukmacher w zasadzie nie może poważnie funkcjonować bez aplikacji mobilnej. Tak, jak wspomnieliśmy w punkcie powyżej – coraz więcej osób korzysta z mobilnych urządzeń w kwestii obstawiania zakładów, a najlepszą opcją jest naturalnie właśnie aplikacja mobilna. Wydaje się, że STS i Fortuna doskonale zdają sobie z tego sprawę, ponieważ ich aplikacje można uznać za najlepsze na polskim rynku. Która z nich jest jednak lepsza?

Przy wybieraniu poszczególnych zdarzeń na swoje kupony, Fortuna informuje graczy o zmieniających się kursach, a także o zmianie potencjalnej wygranej. Ciekawą opcją jest także możliwość edycji typu. Jeśli o nią chodzi to klikając na zdarzenie, które umieściliśmy na swoim kuponie, przenosimy się ponownie do zakładki z wszystkimi typami na dane spotkanie. Poprawia to znacząco komfort pracy, ponieważ użytkownicy wybierając przez pomyłkę bądź też po prostu chcąc zamienić któreś ze zdarzeń mają możliwość błyskawicznego przeniesienia się z powrotem do wszystkich typów danej rozgrywki, bez konieczności przechodzenia przez każdą z podstron. Odczuwalny jest przy tym wszystkim brak możliwości rozmowy z konsultantem, a także filtrowania ofert dyscyplin lub poszczególnych zdarzeń z danego spotkania. Jeszcze lepiej wygląda sprawa w przypadku STS-u. Poza wspomnianymi wyżej w przypadku Fortuny możliwościami STS posiada także te, których u konkurenta próżno szukać. Chodzi tutaj o czat z konsultantem oraz filtrowanie rozgrywek. Jedyną opcją z korzyścią dla aplikacji Fortuny jest możliwość skanowania kuponu postawionego w punkcie stacjonarnym. Opcji tej nie posiada STS, jednak nie jest to kwestia, przez którą bukmacher ten przegra rywalizację w tej kategorii. Kolejny punkt po stronie STS-u. Dla jeszcze lepszego zobrazowania funkcji, które posiadają poszczególni bukmacherzy posłużymy się poniższą grafiką.

Metody płatności

Metody płatności może nie są kluczową kwestią i nie wpływają na jakość oferowanego produktu w znaczącym stopniu, jednak są aspektem, na który z całą pewnością warto zwrócić uwagę. Jak przystało na potentatów – w obu przypadkach znajdziemy szeroki wachlarz rozwiązań. Metody płatności są bardzo podobne, jednak STS wychodzi na prowadzenie przy pewnych dodatkowych metodach. Po kolei – zarówno Fortuna jak i STS posiadają metody płatności, z których najczęściej korzystają klienci. Mowa tutaj oczywiście o płatnością kartami kredytowymi , PayU, tpay.com, blikiem, portfelem elektronicznym Skrill oraz a także przelewami bankowymi. W tym ostatnim punkcie przewagę zyskuje jednak STS, ponieważ obsługuje on znacznie większą liczbę banków, co dla wielu osób może być zdecydowanym przywilejem. Jeszcze większą przewagę największy polski bukmacher wypracowuje sobie, jeśli do ich metod płatności dodamy te, których brakuje u Fortuny, czyli dotpay oraz portfel elektroniczny Neteller.

Naturalnie, obie firmy nie pobierają od wpłat prowizji, a minimalne wpłaty są jednakowe, ustalone na poziomie 1 zł, natomiast w przypadku portfeli elektronicznych – 10 zł i 20 zł. Kolejnym małym plusem jest z pewnością fakt, że w STS-ie dowiemy się tego wszystkiego bez logowania na swoje konto. W Fortunie natomiast, sprawdzenie metod płatności jest nierozłącznie związane z zarejestrowaniem się tam i zalogowaniem na swoim koncie.

Oczywiście w obu bukmacherach metody płatności mamy bardzo zróżnicowane, jednak biorąc pod uwagę kwestie poruszone powyżej musimy przyznać kolejny punkt STS-owi. Metod płatności jest tam po prostu więcej i ma do nich dostęp każdy użytkownik, bez względu na to, czy jest zalogowany na swoim koncie czy też nie.

Kontakt z bukmacherem i pomoc graczom

Być może dla większości użytkowników element ten nie ma jakiegokolwiek znaczenia, gdyż większość osób „zjadła sobie zęby” na grze bukmacherskiej i zazwyczaj nie potrzebuje jakiejkolwiek pomocy. Co jednak w przypadku zupełnie nowych graczy, bądź też sytuacji, w których pomoc ze strony bukmachera jest niezbędna? W takich chwilach oczekujemy jak najszybszej pomocy i odpowiedzi ze strony firmy. Jak wypadają pod tym kątem STS i Fortuna?

Lepiej prezentuje się tutaj STS. Mamy tam do dyspozycji pomoc online dostępną przez cały czas 24h na dobę oraz formularz kontaktowy. Ponadto, bez problemu znajdziemy tam niezwykle szczegółową sekcję FAQ, czyli najczęściej zadawanych pytań. Wśród nich są te, z którymi boryka się z pewnością większość nowych klientów, czyli problemy dotyczące rejestracji, wpłat i wypłat, bonusów, a także samego zawierania zakładów. Co ważne, wszystkie te opcje są dostępne do każdego i nie trzeba zakładać konta, by móc z nich skorzystać. Jest to znakomita opcja, by w jak najkrótszym czasie otrzymać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

W Fortunie również możemy otrzymać wsparcie online, jednak jest ono dostępne tylko i wyłącznie dla zarejestrowanych graczy. Nawet tylko z tego powodu STS góruje nad Fortuną w aspekcie obsługi gracza, ponieważ jest otwarty nawet na osoby, które nie posiadają konta na ich stronie.

Podsumowanie

Który bukmacher jest lepszy – Fortuna czy STS? To pytanie jest jednym z częściej zadawanych przez osoby korzystające z usług zakładów bukmacherskich. Są to dwie największe obecnie firmy w Polsce, więc i poziom świadczenia przez nie usług jest bardzo wysoki. Każdy gracz musi przede wszystkim zastanowić się nad tym, co jego zdaniem jest najistotniejsze w kwestii wyboru swojego bukmachera i podjąć decyzję o jego wyborze właśnie na podstawie tego aspektu. Każdy bukmacher ma swoje plusy jak i minusy, najważniejsze jest by dla każdego klienta indywidualnie liczba plusów znacząco przewyższała liczbę minusów w najistotniejszych kwestiach.

Z naszej analizy możecie wywnioskować, co naszym zdaniem jest najistotniejsze i który bukmacher radzi sobie lepiej w poszczególnych segmentach. Obie firmy są niezwykle profesjonalne i w niektórych punktach rywalizacja była naprawdę wyrównana, a przewaga jednego z podmiotów była minimalna. Obaj bukmacherzy zdają sobie sprawę z tego, że obecna rywalizacja na rynku nie ogranicza się jedynie do wyboru najlepszej oferty, kursów i bonusów powitalnych. Coraz ważniejsze stają się takie rzeczy jak choćby sprawna i intuicyjna możliwość rejestracji, płynne działanie aplikacji mobilnej czy obsługa klienta. Na tych płaszczyznach możemy najbardziej przekonać się o tym, że zarówno STS jak i Fortuna poczynili ogromne postępy.

Właśnie w kwestii błyskawicznej rejestracji mamy pierwszą przewagę STS-u, gdzie założenie konta zajmuje znacznie mniej czasu niż u konkurenta. Bardzo ciekawą opcją w przypadku obu bukmacherów jest czat z innymi użytkownikami strony, na którym możemy wymienić się spostrzeżeniami na temat poszczególnych typów i zapytać innych graczy o porady. W obu przypadkach mamy także rozbudowaną sekcję statystyk, gdzie każdy gracz analizując dany mecz może się nimi posiłkować.

Jak przystało w obecnych czasach na topowe firmy bukmacherskie – zarówno STS jak i Fortuna są sponsorami wielu klubów i rozgrywek. W przypadku Fortuny jest to głównie Legia Warszawa, Polski Związek Narciarski oraz tytularny sponsoring 1. ligi. STS jest naturalnie oficjalnym sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej, kilku klubów polskiej Ekstraklasy, siatkówki, piłki ręcznej, esportu, czy też KSW. Bukmacher ten otworzył się także na rynek zagraniczny o czym świadczą ambasadorzy – Peter Schmeichel i Martin Schmitt.

Jednoznaczny wybór jest trudny ze względu na wiele składowych. W wielu kwestiach oferta obu bukmacherów jest bardzo podobna, jednak jeśli chodzi o szczegółowość i ich dopracowanie, wydaje się, że to STS jest lepszym rozwiązaniem. Właśnie w aspekcie detali i profesjonalizmu STS wypracowuje sobie przewagę nad wszystkimi swoimi konkurentami. Dlatego też, biorąc pod uwagę całą naszą analizę rozłożoną na czynniki pierwsze, naszym zdaniem to Zakłady Bukmacherskie STS są lepszą opcją.

Komentarze
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.