Systemy bukmacherskie - definicja i przykłady

Systemy bukmacherskie - definicja i przykłady
29 Sty 2019
0
17
Koniecznie zgarnij najnowszy bonus od LvBet!

Branża bukmacherska rośnie w siłę z każdym rokiem. Dużą rolę w owym – dynamicznym rozwoju odgrywa Internet. To właśnie za sprawą sieci użytkownicy otrzymują szereg możliwości przyczyniających się do zwiększenia szansy na wygraną. Punkty stacjonarne tracą na sile z racji zawyżonych kursów oraz czasu jaki należy poświęcić na dotarcie.

Dziś możemy obstawiać wyniki spotkań sportowych z perspektywy fotela co jest ogromnym komfortem i zaoszczędzeniem czasu. Skoro czas to pieniądz, nie sposób nie domyślić się, iż budżet może zostać nadszarpnięty. Inną wadą punktów stacjonarnych jest brak bonusów i rabatów od których w sieci aż się roi. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy za wszystko odpowiedzialny jest system gry u bukmachera? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym tekście.

System bukmacherski – definicja.

Czym właściwie jest przywołany na wstępie system bukmacherski? Warto zacząć od tego, że sama ta fraza niesie ze sobą swego rodzaju niepoprawność. Formuła została zaczerpnięta z języka angielskiego w którym była określana słowami – staking system. W dosłownym tłumaczeniu nie oznacza ona zatem systemu bukmacherskiego, a system stawkowania zakładów. W formie potocznej przyjęło się, iż jest to sposób na ogranie bukmachera, innymi słowy system na bukmachera.

Czym zatem jest tytułowy system bukmacherski w praktyce? Zgodnie z oficjalną definicją jest to z góry założony plan doboru odpowiednich stawek na określone zakłady. Ów system jest wprost niezależny od obstawianych rodzajów zakładów, dyscyplin sportowych oraz zasad jakie kierują wyborem typów. Jak sama nazwa mówi – system nie ingeruje w wybory obstawiającego, a istnieje sam przez się. Skoro wiemy już czym jest system stawkowania warto odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego jest on stosowany.

A więc celem systemu jest najprościej rzecz ujmując zmniejszenie szans na wygraną bukmachera . Dzięki temu gracz ma znacznie większe szanse. O skutecznym systemie bukmacherskim można powiedzieć w sposób następujący – powinien on systematyzować obstawianie zakładów bukmacherskich i wspierać osiąganie zysków w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli nie przynosi to oczekiwanych efektów system należy zmienić. Kończąc definiowanie systemu bukmacherskiego należy zadać jeszcze jedno kluczowe pytanie – czym odznacza się najlepszy system bukmacherski?

Oto najważniejsze kryteria :

– zmniejszone ryzyko utraty kapitału

– stabilność kapitału

– zyski w dłuższej perspektywie czasu

– zwiększony yield

Yield to dla wielu niewtajemniczonych obcobrzmiące hasło. Co należy przez nie rozumieć?

 

Yield – ważny element systemu bukmacherskiego.

Jak można zauważyć w powyższych kryteriach jednym z warunków skutecznie funkcjonującego systemu stawkowania było zapewnienie zysków w dłuższej perspektywie czasu. Związek z tą cechą ma wspomniany yield – jest to stosunek zysku całkowitego względem kwoty zainwestowanej. W opinii ekspertów z branży bukmacherskiej uznaje się, iż fantastycznym wynikiem jest yield na poziomie 10%.

W praktyce oznacza to, iż każdy – pojedynczy zakład daje nam 10% zysk zainwestowanej wcześniej kwoty. To właśnie dlatego pojęcie to jest tak ważne dla każdego doświadczonego typera. Żeby osiągnąć jak najlepsze efekty kluczową rolę odgrywa wybór systemu bukmacherskiego. Jakimi kryteriami warto się kierować stojąc przed tego typu dylematem? Zależy to od kilku podstawowych czynników, choć wciąż najważniejszym aspektem jest poziom naszego zysku z kuponu pojedynczego. Przy wyborze warto zadać sobie następujące pytania :

– jak duże jest ryzyko bankructwa?

– ile wynosi ryzyko nieuzyskania profitu?

– jak duże jest odchylenie od wartości oczekiwanego kapitału ostatecznego?

– czy wysokość procentowa yield jest satysfakcjonująca?

Duże znaczenie ma także taktyka gracza, a raczej jego oczekiwania. Dla jednego doskonały system stanowi taki, który generuje maksymalne zyski, zaś dla drugiego ten który minimalizuje straty i ryzyko. W opinii specjalistów podstawowym kryterium jest przede wszystkim dostosowanie systemu do potrzeb indywidualnych gracza.

W tej materii wyróżniamy dwa zasadnicze aspekty – wysokość kapitału oraz doświadczenie typera. Im mniejsze doświadczenie osoby, tym prostszy system powinna się ona zaopatrzyć. Gracze bardziej zaawansowani mogą z powodzeniem korzystać z bardziej skomplikowanych systemów.

Bez względu na wysokość kapitału oraz poziom doświadczenie istotą zysków w zakładach bukmacherskich są tzw. valuebety. Są to zakłady z wartością pozytywną, w praktyce oznacza to, iż kurs na dane zdarzenie jest zawyżony, a różnica stanowi wartość dającą nam przewagę na bukmacherem. Wszystko to opiera się na procentowym szacowaniu oraz statystyce. Systemu nie da się w tej kwestii oszukać – wciąż pozostaje nam analiza rachunku prawdopodobieństwa oraz odrobina szczęścia.

W jaki sposób skutecznie obstawiać zakłady?

Zanim wdrożymy się w dobre systemy bukmacherskie warto uporządkować podstawowe informacje dotyczące obstawiania zakładów. Wybierając dane zdarzenie powinniśmy skupić się na kilku ważnych czynnikach. Ogromne znaczenie ma dyscyplina, którą wybraliśmy. Bynajmniej w tej fazie nie chodzi jeszcze o wiedzę, ale o wspomniany już dziś rachunek prawdopodobieństwa. Żelazną i uniwersalną zasadą w bukmacherce jest fakt, iż sporty zespołowe są znacznie trudniejsze do przewidzenia.

Dużą rolę odgrywa tu rodzaj takiego sportu. Statystycznie rzecz biorąc piłka nożna jest mniej przewidywalna niż siatkówka, tudzież koszykówka. Sporty indywidualne zazwyczaj posiadają ściśle określoną czołówkę w skład której wchodzi zaledwie kilku faworytów – tak jest m.in. w skoku o tyczce, bądź skokach narciarskich.

Wspólnym mianownikiem bez względu na rodzaj dyscypliny sportowej jest wiedza o niej. W tym miejscu mamy już do czynienia z matematyką, a mówiąc ściślej z jej dziedziną, czyli statystyką. Dla przykładu posłużmy się wspomnianą dziś piłką nożną. Załóżmy, że zbliża się ważny mecz, a kursy są podobnej wysokości. Jakie kryteria powinniśmy wziąć w tej sytuacji pod uwagę? Oto te najistotniejsze :

– miejsce rozgrywania spotkania – dom/wyjazd

– aktualna pozycja w tabeli

– okres trwania sezonu

– średnia punktów w 5 ostatnich meczach

– średnia bramek w 5 ostatnich meczach wespół z medianą

– obecność, tudzież absencja kluczowych zawodników

– aktualna forma drużyny

Taka wiedza, to doskonały fundament pod dalsze działania. Kolejnym z nich powinien być racjonalny wybór zakładu. Jakie rodzaje zakładów mamy do wyboru?

Rodzaje zakładów bukmacherskich.

Istnieje mnóstwo rodzajów zakładów bukmacherskich. Do najpopularniejszych zaliczamy zakłady polegające na obstawieniu na zwycięzcę, tudzież ewentualny remis. Oto objaśnienie, które pozwoli zrozumieć podstawowe rodzaje zakładów :

1 – typujesz jako zwycięzcę gospodarza meczu lub zawodnika, który jest wymieniony jako pierwszy
X – typujesz remis w danym meczu
2 – typujesz zwycięstwo gościa meczu wymienionego na drugim miejscu
1X – wariant typu z podpórką – typujesz zwycięstwo gospodarzy lub remis, przegrana następuje wyłącznie wtedy, gdy wygra zespół gości.
X2 – wariant typu z podpórką – typujesz zwycięstwo gości lub remis
12 – typujesz wygraną gospodarzy lub gości. Jeśli padnie remis to Twój zakład przepada.

Poza powyższymi istnieje również szeroka gama tzw. zakładów specjalnych, które są nieco bardziej skomplikowane. Zacznijmy od jednego z nich, który szczególną popularnością cieszy się w krajach azjatyckich. Mowa o handicapie – tego typu wariant zakładu polega na wyrównaniu szans drużyn, które, które są zupełnie na skrajnym poziomie. W tym przypadku wyróżniamy opcje +1 oraz -1, oznaczają one w przypadku piłki nożnej dodanie bramki drużynie słabszej na papierze jeszcze przed rozpoczęciem spotkania, bądź odjęcie gola na starcie drużynie będącej w roli faworyta. Innym typem zakładu jest under/over. Na czym polega ten rodzaj zakładu? Tu także warto posłużyć się przykładem :

Typ under 2,5 (< 2,5) – w meczu ilość goli nie będzie większa od 2. Czyli w sytuacji, gdy mecz skończy się 1:1, postawiony przez nas zakład wygrywa – przy wyniku. 2:1 tracimy zainwestowane środki.
Typ over 2,5 (> 2,5) – w meczu piłkarskim ilość goli będzie większa od 2. Gdy ilość goli jest równa bądź też mniejsza od 2 mamy do czynienia z przegraną.

Oczywiście istnieje szereg innych – dodatkowych zakładów, które choć nie są zbyt popularne, to wciąż pozwalają na zarobienie pokaźnych kwot.

Nie taki diabeł straszny.

Posiadając taką wiedzę możemy natychmiast przejść do tytułowych systemów bukmacherskich. Aby znaleźć odpowiedni dla siebie warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Dobrym pomysłem może okazać się wpisanie do wyszukiwarki następującej frazy – systemy bukmacherskie 100. Z pomocą mogą przyjść także inni użytkownicy, których spotkać można na rozmaitych forach internetowych. Korzystanie z uproszczonych systemów dla początkujących jest banalnie proste – warto natomiast pamiętać o racjonalnym podejściu względem kapitału, który kreujemy. Odpowiednia taktyka na początku swej przygody z branżą bukmacherską nie pozwoli zarobić ogromnym pieniędzy, ale skutecznie zmniejszy ryzyko przegranej. Podążając takim tropem będziemy mogli zyskać bezcenne doświadczenie, które skutecznie przygotuje nas do gry na poziomie zaawansowanym.

Podsumowanie oraz wnioski.

Internet otworzył przed nami mnóstwo możliwości. Wiele branż rozwija się dzięki niemu w tempie dynamicznym, a doskonałym przykładem jest właśnie branża bukmacherska. Z roku na rok przyciąga ona wielu użytkowników Internetu, a część z nich zdążyła już zarobić pokaźne kwoty. Dużą rolę odegrał w tym przede wszystkim indywidualnie dopasowany i dobry system bukmacherski zwany także systemem stawkowania. Pozostaje mieć nadzieję, że wiedza i szczęście będą sprzyjać jak najdłużej, system się sprawdzi, a gracz zarobi na nim fortunę.

Komentarze
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.