Valuebets - Czym są i jak je grać ? Omawiamy to słowo

Valuebets - Czym są i jak je grać ? Omawiamy to słowo
29 Sty 2019
0
27
Zyskaj najnowszy bonus dzięki ForBet i GramGrubo.pl!

Na wielu forach internetowych poświęconych zakładom bukmacherskim, jak i przysłuchując się setkom rozmów przy stacjonarnych punktach zawierania tych zakładów, powtarza się jedno zasadnicze pytanie: jak obstawiać zakłady, żeby zarabiać pieniądze?

Teoretycznie zadanie jest bardzo proste: wystarczy wytypować takie spotkania (rodzaje zakładów), które następnie pokryją się z rzeczywistym wynikiem. Możesz obstawiać zwycięzcę meczu, liczbę bramek, rzutów rożnych, strzelców gola. W tenisie możesz podać wynik konkretnego seta, a w siatkówce obstawić jaką przewagą drużyna wygra spotkanie. Możliwości jest multum.

 

 

Teoretycznie zadanie łatwe, a w praktyce okazuje się, że znamienita większość grających przegrywa na zakładach pieniądze.

W tym momencie należy zastanowić się co jest tego powodem i jak tę sytuację odwrócić?

Przede wszystkim należy zrozumieć różnicę między wygrywaniem a zarabianiem na zakładach. Możesz wygrywać dziesiątki zakładów, ale kiedy twoje kursy są niskie to zazwyczaj nie zarobisz w ten sposób pieniądze, bo wystarczy że raz czy dwa twój zakład „nie wejdzie” a stracona w ten sposób suma przewyższy wszystkie dotychczas zarobione pieniądze. Bardzo ważne w tym kontekście jest wyjaśnienie co to jest valuebet, ale do tego tematu powrócimy za chwilę.

 

Pomyślmy: większość osób nie zarabia pieniędzy na zakładach bukmacherskich z kilku bardzo prozaicznych powodów:

  • Niskiej skuteczności typów
  • Zbyt małej wiedzy o sporcie, konkretnej dyscyplinie, zawodnikach czy drużynie
  • Niedopasowaniu budżetu do oczekiwanych wygranych
  • Zbyt niskiej cierpliwości
  • Chęci zdobycia dużych pieniędzy, niskim kosztem, jak najszybciej

Koniec końców sprowadza się do tego, że zamiast obstawiać value bet, ludzie obstawiaj zakłady „jak leci”, nie zastanawiając się nad tym czy jest to dla nich opłacalne. Gubi ich chytrość, chęć szybkiego zysku.

Zastanów się na przykładzie z życia: jeżeli Real gra z Legią Warszawa i kurs na drużynę z Madrytu wynosi 1.1 to zapewne powiesz „nie dużo, ale przecież Real wygra”, prawda?

Zapewne w dziewięćdziesięciu dziewięciu procent przypadków tak się właśnie stanie, ale piłka nożna jak i każdy sport jest nieprzewidywalna, może się zdarzyć w niej wszystko. A im dłużej będziesz obstawiać zakłady, tym pewniejsze staje się to, że w obstawionym przez ciebie meczu dojdzie do niespodzianki. To nie niespodzianka, to statystyka.

 

 

W tym momencie dochodzimy do tego co to jest value bet. Wracając do przykładu meczu Real Madryt – Legia Warszawa. Co powiedziałbyś na zakład z bukmacherem na wygraną Królewskich po kursie 2.0? Zapewne postawiłbyś znaczną większość swoich pieniędzy na wygraną Realu, prawda? Dlaczego? Bo ten zakład byłby dla ciebie opłacalny.

I teraz już wiesz co to value bet. To nic innego jak (tłumacząc również z angielskiego) opłacalny zakład. Ale bez powyższego przykładu trudno byłoby ci uświadomić sobie czym jest opłacalny zakład (inaczej co to value bet).

Value bet to zakład opłacalny, czyli taki gdzie stosunek prawdopodobieństwa do oferowanego kursu jest atrakcyjny. Istnieje nawet wzór na to jak obliczyć czy dany zakład jest value bet. W jaki sposób można dokonać takiego obliczenia?

Wystarczy, że prawdopodobieństwo trafienia (idąc naszym przykładem szanse na to, że Real wygra z Legią), pomnożone przez kurs będą większe niż 1.

Na przykład: jeśli kurs na wygraną Realu Madryt wynosi 2.0, a prawdopodobieństwo wygranej wynosi 80% (bo szanse trafienia zawsze podajemy w procentach, a przemieniając na ułamek otrzymujemy w tym wypadku 0.8) to:

2 * 0.8 = 1.6 > 1

Powyższe równanie dowodzi nam, że w wypadku kursu 2 i prawdopodobieństwa trafienia wynoszącego 80% (0.8) ten zakład to tak zwany value bet.

Co byłoby gdyby kurs na Real wynosił 1.1 a prawdopodobieństwo ich wygranych nie uległo zmianie?

1.1 * 0.8 = 0.88

To już nie byłby value bet!

Jeszcze inaczej sprawa wygląda, gdyby szanse trafienia znacznie zmalały, a kurs na przykład pozostał na poziomie 2.0.

Przyjmijmy, że Real wygra ten mecz tylko na 40% (bo na przykład duża liczba graczy jest kontuzjowana, a za trzy dni Madryt będzie grał mecz o Mistrzostwo Hiszpanii, a Legii bardzo zależy na wygranej):

2 * 0.4 = 0.8 – to to bym bardziej nie byłby value bet

Ok, ale co oznacza, że udało ci się znaleźć value bet? Czy obstawiając taki zakład na pewno zarobisz pieniądze i wygrasz z bukmacherem?

I tak, i nie.

Przede wszystkim w zakładach bukmacherskich nie istnieje coś takiego jak pewniak. Nawet jeżeli na swoich kuponach obstawiasz value bet, to nie możesz mieć gwarancji, że na pewno taki kupon trafisz. Nawet jeśli prawdopodobieństwo wynosi 99% a kurs jest ogromny, to masz do czynienia z bardzo atrakcyjnym value betem, ale i tak może zostać przegrany.

Value bet oznacza zakład, który warto obstawić a nie taki, który na pewno trafisz. Ale co ci po tym, że obstawiasz „opłacalne” zakłady?

Ano to, że w długiej perspektywie czasu będziesz w ten sposób zarabiać pieniądze. Owszem, jeden czy dwa kupony mogą skończyć się niespodzianką, ale większość z nich okaże się trafiona.

Wyobraź sobie, że od samego początku obstawiania zakładów u bukmachera grasz zakład podobny do tego:

Real Madryt – Legia Warszawa 1 po kursie 2.0.

Owszem, zdarzą się takie mecze, których Real nie wygra, ale w zdecydowanej większości z nich zwycięży. I grając właśnie takie value bety doprowadzisz do tego, że zaczniesz zarabiać na zakładach bukmacherskich.

Oczywiście jednak w rzeczywistości wyszukiwanie value bet nie jest takie proste ani oczywiste, bo przecież żaden bukmacher nie zaoferuje takiego kursu na taki mecz. Aby znaleźć value bet, będziesz musiał znacznie bardziej się postarać.

Poza tym wystąpi w tej przygodzie jeszcze jeden zasadniczy problem: jak wyznaczyć prawdopodobieństwo trafienia danego typu. Dlaczego w powyższym przykładzie szanse na wygrnaą Realu Madryt miałyby wynieść 90%, a nie 95% lub 85%?

Różnica kilku punktów procentowych może być dla ciebie znaczna, gdyż przesądzi o tym czy dany zakład będzie value bet, czy nie.

Pamiętaj: im wartość mnożenia kursu przez prawdopodobieństwo jest większa od jednego, z tym bardziej oczywistym value betem masz do czynienia. Im ta wartość jest bliższa jedynki, tym większe prawdopodobieństwo, że tak naprawdę value bet to nie jest.

 

 

Value Bets Finder

Szalenie przydatne dla każdego kto ma zamiar zarabiać na zakładach obstawiając wartościowe typy, okaże się narzędzie zwane value bets Finder. To nic innego jak „poszukiwacz” wartościowych typów, który robi to automatycznie.

Wyobraź sobie, że musisz przeszukać wszystkie zaoferowane przez bukmachera zakłady, a następnie skonfrontować je z wyliczonym ręcznie (i niekoniecznie dokładnie) prawdopodobieństwem. Zapewne jest to masa praca, która niekoniecznie musi zaowocować tym, że tak naprawdę znajdziesz choćby jeden value bet. Tymczasem narzędzie value bets Finder pozwoli ci zapomnieć o „papierkowej robocie”, od razu wyświetlając proponowane wartościowe typy.

Tobie natomiast pozostanie skonfrontować wyliczenia „automatu” z twoją wiedzą i potwierdzić przypuszczenia „szperacza”. Kiedy stwierdzisz, że faktycznie dany typ może mieć dobrą value, wtedy możesz postanowić złożyć zakład z bukmacherem za określoną przez ciebie sumę pieniędzy.

Wykorzystanie tego narzędzia pozwoli ci zaoszczędzić mnóstwo czasu, a przede wszystkim skupić się na tym co tak naprawdę w tym sposobie obstawiania zakładów jest najważniejsze: aby znaleźć value bet i móc go zagrać.

 

 

Valuebets

Wprawdzie nie jest łatwo zidentyfikować, które typy to potencjalne valuebets, ale na pewno warto się o to starać. Jak pokazano na powyższym przykładzie (oczywiście dość mocno „podkoloryzowany” i jednoznacznym) z Realem Madryt, dzięki wartościowym typom można zarabiać na zakładach duże pieniądze. I to w sposób regularny.

Jak widzisz, valuebets odróżniają się od typów, których wartości nie sprawdzasz, tym że są wartościowe. Obstawiając zakłady w ten sposób, możesz zyskać niepowtarzalną szansę realnego zarobku na zakładach, co nie jest takie oczywiste.

Ponad dziewięciu na dziesięciu obstawiających zakłady regularnie traci pieniądze. Po części spowodowane jest to tym, że grają za zbyt odważne stawki względem posiadanego kapitału, po części tym, że niedostatecznie znają się na sporcie, ale w dużej części również tym, że nie obstawiają valuebets. Kiedy obstawiasz wartościowe zakłady, wcale nie musisz mieć szalenie dużej skuteczności trafień, aby zarabiać.

Nie jest jednak łatwo znaleźć wartościowe typy, a największą przeszkodę stanowi prawidłowe oszacowanie prawdopodobieństwa trafienia danego typu. Toteż warto korzystać z value bets Finder lub po prostu poszukać… pewnych typów.

 

 

Surebets

Pewne typy, bo tak dosłownie z angielskiego należy tłumaczyć surebets to zakłady, które na pewno przyniosą nam zysk. Jasne, wcześniej powiedzieliśmy sobie, że taki rodzaj zakładów nie istnieje i wciąż jest to prawda, ale surebets to nie tylko same typy, ale również sposób ich zagrania.

W wielkim skrócie mówiąc rozchodzi się o to by znaleźć u różnych bukmacherów, różne kursy na to samo spotkanie. Weźmy najprostszy przykład dwutorowego zdarzenia jakim jest mecz tenisa (wynik może brzmieć tylko i wyłącznie: wygra zawodnika A lub wygra zawodnik B).

Załóżmy, że:

  • Bukmacher Y oferuje kursy: 2.5 na zawodnika A oraz 1.5 na zawodnika B
  • Bukmacher Z oferuje kursy 1.5 na zawodnika A oraz 2.5 na zawodnika B

W takim wypadku możesz zagrać surebets. Jak?

  • U bukmachera Y obstawiasz wygraną zawodnika A za 100 zł i wygrywasz 250 zł jeśli typ okaże się prawidłowy
  • U bukmachera Z obstawiasz wygraną zawodnika B za 100 zł i wygrywasz 250 zł jeśli typ okaże się prawidłowy

W tym scenariuszu pokryłeś wszystkie możliwości: zarówno wygraną zawodnika A, jak i zawodnika B.

Bez względu na to, który z nich wygra, Ty wygrasz 250 zł, co pomniejszone przez koszty 200 zł, da Ci gwarantowany i pewny zysk 50 zł.

I na tym właśnie polegają surebets: musisz znaleźć różne kursy, u różnych bukmacherów, na to samo zdarzenia. Jeśli przeciwne możliwości mają różne kursy to masz ogromną szansę na to by zagwarantować sobie pewny zysk. Oczywiście w praktyce dostrzeżenie surebets nie jest tak wyraźne, bo różnice w kursach (zazwyczaj) są delikatniejsze. Również i w tym wypadku istnieją narzędzia, która automatycznie wyszukują surebets z dostępnej oferty zakładów.

Komentarze
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.