Słownik bukmacherski - słownik pojęć i terminów bukmacherskich

Słownik bukmacherski - słownik pojęć i terminów bukmacherskich
23 Sty 2019
0
79
Totolotek oferuje nowy, jeszcze lepszy bonus - zgarnij go teraz!

Bankroll - analogicznie jak w innych grach hazardowych oznacza sumę jaką gracz dysponuje w grze. Chodzi o stan konta u danego bukmachera, nie kwotę konkretnego zakładu (stawkę).

Buk - bukmacher.

Bukmacher internetowy - bukmacher umożliwiający zawieranie zakładów przez internet.

Caschback - jeden ze sposobów na zachęcenie graczy do obstawiania. Polega na gwarancji zwrotu części lub całej stawki przy przegranym zakładzie.

Cashout - wypłata pieniędzy przed ostatecznym zakończeniem zdarzenia. Nie chodzi tu o wypłatę na konto bankowe, a o zakończenie zakładu przed końcem zdarzenia, którego dotyczy. Przykładowo, gracz który obstawił zwycięstwo drużyny X 2-0 po kursie 3,4 może przy takim wyniku na 10 minut przed końcem meczu rozliczyć zakład jako wygrany po kursie 2,2. Kursy proponuje bukmacher, nie każdy oferuje taką możliwość.

Draw no bet (po polsku "remis - nie ma zakładu") - oznacza zakład, po którym gracz dostanie zwrot stawki w przypadku remisu.

FT - skrót od angielskiego "full time" oznaczającego koniec meczu.

H2H – skrót od angielskiego "head to head". Oznacza zestawienie wyników ostatnich spotkań między danymi zespołami lub zawodnikami

HT - skrót od angielskiego "half time", czyli przerwa w połowie meczu.

Handicap - opcja polegająca na modyfikowaniu końcowego wyniku na potrzeby rozliczenia kuponu.

Handicap azjatycki - fikcyjne dodawanie i odejmowanie punktów (goli) od końcowego rzeczywistego wyniku, stanowiące podstawę rozliczania kuponu, Przykładowy sposób oznaczania: Drużyna X - Drużyna Y -1,5/+1,5 - przy faktycznym wyniku 2-0, podstawą do rozliczenia kuponu będzie wynik 0,5-1,5. Nie ma znaczenia, że chociażby w piłce nożnej nie występuje coś takiego jak pół bramki. Obliczony rezultat służy tylko do rozliczenia zakładu. W takim wypadku zwycięży gracz obstawiający zwycięstwo drużyny Y, mimo jej faktycznej porażki. Handicapy azjatyckie często obciążone są niższymi marżami bukmachera.

Kontra - potocznie zakład, w którym obstawia się inny rezultat tego samego zdarzenia niż obstawiony wcześniej. Ma pozwolić odrobić część strat po zauważeniu wcześniejszej pomyłki lub po prostu wtedy, kiedy przebieg zdarzenia układa się inaczej niż według pierwszego typowania. Najczęściej zawierany w trakcie trwania danego zdarzenia.

Kurs - współczynnik przez jaki pomnożona będzie stawka w przypadku wygranej.

Marża - pieniądze, które bukmacher zarabia na każdym zakładzie niezależnie od jego rozstrzygnięcia. Przykładowo, jeśli prawdopodobieństwo zwycięstwa w meczu tenisowym przedstawia się po 50% dla każdego z graczy, kursy nie będą wynosić 2.0, a np. 1,94.

Podwójna szansa - czasem nazywa się również zakładem z podpórką. Polega na obstawieniu dwóch z trzech możliwych rozstrzygnięć, np. zwycięstwa lub remisu drużyny X w meczu piłki nożnej. Dla takich zakładów oferowane są zawsze odpowiednio niższe kursy.

Progresja - taktyka obstawiania polegająca na zwiększaniu stawki następnego zakładu w przypadku przegrania poprzednich, tak aby w końcu wygrana przewyższyła poprzednie straty. Warto zaznaczyć, że to tylko pozornie skuteczny system, który w praktyce może prowadzić do szybkiego bankructwa.

Single - pojedynczy zakład.

Surebet - zakłady na wszystkie z trzech możliwych rozstrzygnięć (zwycięstwo A, remis, zwycięstwo B) zawarte u różnych bukmacherów, gwarantujące zysk przy każdym rozstrzygnięciu. Gwarancja zarobku opiera się na różnicach kursowych między bukmacherami. Znalezienie ofert do surebetów jest trudne i nie zdarza się zbyt często. Odpowiednie stawki pozwala dobrać specjalny wzór lub oparty na nim kalkulator internetowy.

Systemowy zakład - zakład wielokrotny przy którym do wygranej nie jest wymagane trafne obstawienie każdego zdarzenia. Gracz samodzielnie określa liczbę zdarzeń, które muszą być wytypowane poprawnie.. Liczba ta oznacza również ile kursów za zdarzenia będzie przez siebie mnożonych w każdej możliwej konfiguracji. Im jest mniejsza, tym mniejsza maksymalna wygrana końcowa.

Taśma - potoczne określenie kuponu zawierającego dużą liczbę zdarzeń.

Yield - jedno z najważniejszych pojęć w zakładach bukmacherskich. Oznacza stopień skuteczności obstawiania. Jest to stosunek sumy zainwestowanej w grę do łącznej wygranej. Yield oblicza się dzieląc czysty zysk przez kwotę zainwestowaną, a następnie wynik tego dzielenia mnoży razy 100%. Przykładowo: gracz wpłacił na konto 100 zł, po 2 miesiącach grania ma na nim 107 zł. Jego yield wynosi zatem 7/100 * 100% czyli 7%.

Komentarze
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.